Sahabelerin Hayatı

Sahabe hayatları hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Sahabe kime denir? Peygamber Efendimizin (s.a.v) "gökteki yıldızlar gibidir" dediği sahabelerin hayatı ve kısaca bilmemiz gereken her şey... Not: Kaynaklardan elde ettiğimiz ve sitemizde bulunan tüm sahabi efendilerimizin hayatlarını sizler için derledik bunun yanında kaynaklarda yeni isimler elde ettikçe liste güncellenecektir.

“Ashâbım gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine tâbi olsanız hidayete erersiniz.” (Beyhakî, el-Medhal, s.164, Kenzu’l-ummal, h. no: 1002)

Sahabe, sahabî kelimesinin çoğuludur ve dostlar, arkadaşlar, beraber bulunanlar manalarına gelir. Aynı manada kullanılan ashab kelimesi ise, “sâhib” (dost, arkadaş) kelimesinin çoğuludur. Sahabe, terim olarak Hazreti Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’i, peygamberliği sırasında gören, Onunla konuşup görüşen, O’na iman eden ve müslüman olarak ölen kimselere verilen isimdir.

Sahâbe-i kirâm efendilerimizden bahsederken onların ismi anıldığında; Erkek Sahabiler için -radıyallâhu anh- , hanım sahabiler için-radıyallâhu anhâ-, Birden çok sahabiden bahsederken-radıyallâhu anhüma- yani (Allahü teâlâ ondan râzı olsun) denir.

SAHABELERİN HAYATI - (Erkek ve Hanım Tüm Sahabiler)

Not: Tüm sahabelerin isimlerinin üzerine tıklayarak hayatlarını detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Peygamberimize olan itaat ve muhabbetleri, örnek hayatları ile sizler için derlediğimiz sahabelerin hayatı...

Aşere-i Mübeşşere, Peygamber Efendimiz -sallâllahu aleyhi ve sellem- tarafından cennete girecekleri daha hayatta iken kendilerine müjdelenen on sahâbîden ibârettir.

Bu on sahabiden ilk dördü Hulefâ-yi Râşidîn (Raşit Halifeler) olarak bilinen sahabi efendilerimizdir. İslâm tarihinde Resûl-i Ekrem’in vefatından sonra Hz. Ebûbekir’e biat edilmesiyle başlayan, daha sonra Hz. Ömer ve Osman’ın hilâfetleriyle sürüp Hz. Ali ile sona eren döneme Hulefâ-yi Râşidîn devri denilir.

Yukardaki sahabi efendilerimiz ile birlikte aşağıda verilen sahabiler ilk iman eden Müslüman olan sahabilerdir.

Birbirinden kıymetli hakkında bilgi sahibi olmamız gereken diğer sahabi efendilerimizin hayatlarını sizler için Erkek ve Hanım sahabeler olmak üzere 2 kategoride hazırladık.

ERKEK SAHABELERİN HAYATLARI

Not: Tüm sahabelerin isimlerinin üzerine tıklayarak hayatlarını detaylı olarak okuyabilirsiniz.

HANIM SAHABİLERİN HAYATI

Not: Tüm sahabelerin isimlerinin üzerine tıklayarak hayatlarını detaylı olarak okuyabilirsiniz.

SAHABELER HAKKINDA BENZER YAZILAR

ASHAB-I KİRAM'IN PEYGAMBER SEVGİSİ

PEYGAMBERİMİZİN AİLESİ

PEYGAMBERİMİZİN ANNESİ, BABASI VE AİLESİ'NİN İSİMLERİ

EHLİ SÜNNET'İN YOLU SAHABEYE SAYGIDAN GEÇER

SAHABELERE NEDEN RADIYALLAHU ANH DENİR?

SAHABENİN HELAL HARAM HASSASİYETİ

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Allah razı olsun sahabelerib şefaatine nail eylesin. Ne güzel hayatlar.

    • Evet Hasan

Yorum Ekle