Seyyidü’l İstiğfar Duası

Seyyidül istiğfar, tövbe ve istiğfar duasıdır. Seyyidül istiğfar en üstün ve en faziletli dualardan biridir. Peki Seyyidül istiğfar duası kaç kere okunmalı? Seyyidül istiğfar duasının Arapçası, okunuşu ve anlamı.

Şeddad bin Evs’den -radıyallahu anh- rivayete göre Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“İstiğfârın en üstünü kulun şöyle demesidir:

Arapçası:

Seeyyidül İstiğfar

Okunuşu: “Allâhümme ente Rabbî lâ ilâhe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mesteda’tü eûzü bike min şerri mâ sana’tü ebû ü leke bi-ni’metike aleyye ve ebû ü bi zenbî fağfirlî fe innehû lâ yağfiruz-zünûbe illâ ente.”

Anlamı: «Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Sen’den başka ibâdete lâyık ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Sen’in kulunum. Ezelde Sana verdiğim sözümde ve vaadimde hâlâ gücüm yettiğince durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lutfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günâhımı îtirâf ederim. Beni affet, şüphe yok ki günahları Sen’den başka affedecek yoktur.»”

Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz sözlerine devamla şöyle buyurur:

“Her kim, bu Seyyidü’l istiğfârı sevâbına ve fazîletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse Cennetlik olur. Yine her kim, sevâbına ve fazîletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse Cennetlik olur.” (Buhârî, Deavât, 2, 16; Ebû Dâvûd, Edeb, 100-101)

Bu duânın hulâsa-i meali:

“Ya Rabb, ben cürm ü kusurlarımı i’tirâf eylerim, tevbe ve istiğfar ederim, ni’metlerinin şükründen âcizim, beni afv ü mağfiret eyle” demektir.

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları

İslam ve İhsan

TÖVBE VE İSTİĞFAR NEDİR? TÖVBE VE İSTİĞFAR İLE İLGİLİ HADİSLER

Tövbe ve İstiğfar Nedir? Tövbe ve İstiğfar ile İlgili Hadisler

TÖVBE DUASI

Tövbe Duası

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Esselamualeyku. Allah'in cc rahmeti ve bereketi uzerinize olsun. Cok faydalandigim bir site. Cok sey ogrendim elimden geldigi kadarda amelini yapmaya gayret ediyorum. Vesile olandan , emegi gecen tum kardeslerimden Allah cc razi olsun. Bu arada yorumcu kardeslerime de saygi ve hurmetler. Onlardan da cok sey ogreniyorum.

  Ben bu dini çooooook seviyorum, iyiki Müslümanım

  Rabbim hepimizi kendine laik kul hapipine laik ümmet eylesin rabbim hepimizden razı olsun inşallah

  • Amin İnşAllah

  tecvid derslerine yeni başladım türkçe okununca yanlışlar oluyor tecvidli okurkende yeni başladığım için yanlışlarım oluyor Allah herkese zihin açıklığı ve hayırlı ömür versin hayırlı ramazanlar cümleten

  • Kardeşim dualar salavatlar tecvitli okunmaz zaten mahreçleri iyi çıkar yeter

  Allahrazi olsun ,Allah günahlarimizi bagislasin allah sizdende razi gelsin bu guzel duayi paylastiginiz icin cennetine giren kullarindan eylesin Allahim bizlere yardim etsin ,aminn.

  Rabbim Allah (c.c) sizlerden razı olsun.Dinimiz islamın hükümlerini en güzel ve sade bir biçimde anlatan siz değerli mümin kardeşlerimize minnettarız.Sizleri severek takip ediyorum.Rabbim cümlemize rahmet etsin ve bizleri doğru yola iletsin.

  selamun aleykum, bu güzel sitenin idaresini yapan kardeşlerimden, onlara yazdıklarını öğreten hocalarımdan ve ailelerinden, onlardan gelecek olan nesillerden Allah ebeden daimen razı olsun.
  Ankara'dan Selam ve dua ile.

  RABBİM CÜMLEMİZİ RAZI OLDUĞU KULLARDAN EYLESİN

  Allah razı olsun

  Allah sizden razı olsun

  Allah bizi cennetine girenlerden eylesin.. Amin❤️

  • YÜCE Âllah Azze ve Celle Celaluhu sizden miktarınca Razı olsun İNŞÂLLAH

  abdestli olmak sartmi

  • istiğfgar için gerek değildir elbet ama nafile namaz kılmak istersen gusul abdesti gerekir diye biliyorum ben...

  • Ayeti Kerime olmadığı için abdestsiz de okunabilir ancak müslümanın her daim abdestli bulunması tavsiye edilir.

  Kaç kere okunması gerektiği yazmıyor,yardımcı olabilir misiniz?

  • Herhangi bir sayısı yok (sabah,öğle,akşam,yatarken,kalkarken,yürürken,yemek yaparken) her zaman bu istiğfar okunmalı..Rabbim hepimizi bu muazzam istiğfarı kalpten inanarak okuyanlardan eylesin inşaallah. Âmin ecmâin.

  • Gece yatmadan önce ve sabah kalkınca (birer kez) okunmasıyla ilgili hadis-i şerif var.

  Allah dualarımızı kabul etsin cennete giren kullarından eylesin bizi inşallah aminnnnn

  Böyle bir duanın İslam dinimizde var olması İslam dinimizin gerçekten en özel dinin olmasına bir işarettir !

  Allah razı olsun Duayı paylaşan kardeşlerimizden

  Allah razi olsun bu guzel duayi bize ulastiranlardan

  Allah emeği geçen herkesde Allah razı olsun

  Allah Razı olsun, bu güzel duayı tüm inanan kardeşlerimize, mü'min dostlarımıza aktaralım inşallah. :)

  Sayfanızda paylaştığınız bilgiler için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız.

  Allah bütün duâlarımız ı kabul eder inşallah

  Amin

  Rabbim cumlemizi razı olduğu kulları arasına alsın inşallah. Amin.

  Allahü Teala ümmet' i Muhammed' e yardım etsin.

  • Merhaba selin amin

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.