SEYYİDÜ’L İSTİĞFAR DUASI

Seyyidül İstiğfar, tövbe ve istiğfar duasıdır. Seyyidül İstiğfar duaların en üstünü ve en faziletlisidir. Peki Seyyidül İstiğfar duası kaç kere okunmalı? Seyyidül İstiğfar duasının Arapçası, okunuşu ve anlamı.

Şeddad bin Evs’den -radıyallahu anh- rivayete göre Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“İstiğfârın en üstünü kulun şöyle demesidir:

Arapçası:

seyyudulistigfar

Okunuşu: “Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente”

Anlamı: «Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Sen’den başka ibâdete lâyık ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Sen’in kulunum. Ezelde Sana verdiğim sözümde ve vaadimde hâlâ gücüm yettiğince durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lutfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günâhımı îtirâf ederim. Beni affet, şüphe yok ki günahları Sen’den başka affedecek yoktur.»”

Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz sözlerine devamla şöyle buyurur:

“Her kim, bu Seyyidü’l-İstiğfârı sevâbına ve fazîletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse cennetlik olur. Yine her kim, sevâbına ve fazîletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse cennetlik olur.” (Buhârî, Deavât, 2, 16; Ebû Dâvûd, Edeb, 100-101)

Bu duânın hulâsa-i meali:

“Ya Rabb, ben cürm ü kusurlarımı i’tirâf eylerim, tevbe ve istiğfar ederim, ni’metlerinin şükründen âcizim, beni afv ü mağfiret eyle” demektir.

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları

SEYYİDÜL İSTİĞFAR DUASI VE FAZİLETİ - VİDEO

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

 • Allah razi olsun bu guzel duayi bize ulastiranlardan

  Allah emeği geçen herkesde Allah razı olsun

  Allah Razı olsun, bu güzel duayı tüm inanan kardeşlerimize, mü'min dostlarımıza aktaralım inşallah. :)

  Sayfanızda paylaştığınız bilgiler için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız.

  Allah bütün duâlarımız ı kabul eder inşallah

  Amin

  Rabbim cumlemizi razı olduğu kulları arasına alsın inşallah. Amin.

  Allahü Teala ümmet' i Muhammed' e yardım etsin.

Yorum Ekle