Mescidi Hayf Nerededir?

Mescidi Hayf nerededir? Mescidi Hayf'ın İslam tarihindeki yeri ve önemi nedir? Mescidi Hayf hakkında kısaca bilinmesi gerekenler...

Mina'da birinci cemrenin (küçük şeytan) hemen yakınında yer alan Mescid-i Hayf, Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in Vedâ haccında çadır kurduğu ve cemaatle namaz kıldığı yerde inşa edilmiştir. Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in namaz kıldığı bu yerin etrafı sonradan duvarla çevrilip mescid haline getirilmiştir. Arapça'da vadilerdeki su yatağının biraz yukarısındaki yerlere "hayf" denildiğinden Sâih dağının eteğine kurulan cami de bu adla anılmıştır. 227'de (842) Abbâsî halifesi VâsikBillâh tarafından imar edilen mescid, daha sonraki devirlerde de çeşitli İslâm devletleri ve bu arada OsmanlIlar tarafından tamir edilmiştir. Suûdi hükümeti, yeni düzenlemeler sırasında Mescid-i Hayf’ı tamamen yıktırarak ek binalarıyla birlikte 25 dönümlük bir arazi üzerinde yeniden inşa ettirmiştir (1987).

Mescid-i Hayf'ın yapıldığı yerde aralarında Hz. Mûsâ -aleyhisselâm-'ın da bulunduğu yetmiş nebînin namaz kıldıklarının rivayet edilmesinden (Fâkihî, IV, 269; Taberânî, XII, 414), buranın eskiden beri bir ibadet yeri olduğu anlaşılmaktadır. İlk dönemlerden itibaren müslümanlar Mescid-i Hayf’a büyük değer vermişler; Ebû Hüreyre Mekke'de ikamet edecek olsa her cumartesi burasını ziyaret edip iki rek’at namaz kılacağını, Sa'd b. Ebû Vakkas burada iki rek'at namazı Beytülmakdis'i iki defa ziyaret edip orada namaz kılmaya tercih edeceğini söylemiştir (Fâkihî, IV, 267, 271). Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in uygulaması sebebiyle Mescid-i Hayf'ta cemaatle namaza iştirak müstehap sayılmıştır (İbn Kudâme, V, 333-334).

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

BENZER YAZILAR

KABE TARİHİ

Kabe Tarihi

KABE’­NİN TARİHİ VE BÖLÜMLERİ

Kabe’­nin Tarihi ve Bölümleri

KABE İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKEN 13 ŞEY

Kabe İle İlgili Bilmeniz Gereken 13 Şey

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle