Surre Ne Demek?

Surre ne demek? İlk surre kim tarafından verilmiştir? İlk defa surre gönderen padişah kimdir? Surre hakkında kısaca bilgiler...

Surre (para kesesi) terim olarak, hac münasebetiyle Mekke ve Medine'ye gönderilen hediyeleri ifade eder. Haremeyn'e ilk defa surre Abbâsî halifelerinden Muktedir-Billâh zamanında gönderilmiştir. Fâtımîler ve Memlükler bu uygulamayı sürdürmek suretiyle Mısır’dan "mahmil" adı verilen mahfe veya sandık içinde para yardımını Haremeyn’e göndermeyi gelenek haline getirdiler.

  • İlk defa surre gönderen padişah kimdir?

OsmanlIlar Haremeyn’e hâkim olmadan önce Yıldırım Bayezid zamanından itibaren surre göndermeye başlamışlardır. Yavuz Sultan Selim Mısır’ı ele geçirip hâdimü'l Haremeyn Unvanını alınca surrenin her yıl düzenli olarak gönderilmesini emretmiştir. Bunun dışında İstanbul ve Mısır’dan Mekke’deki yerli halka her yıl düzenli olarak gönderilen cevâlî, cerâye, Cidde gümrük gelirlerinin bir kısmı ve doğrudan merkezî idare ile vakıflardan gönderilen tahsisatlar gibi çeşitli şekillerde para ve mal aktarılırdı. Mekke'deki önemli mekânların bakım ve onarımı için hususi tahsisatlar ayrılırdı.

Kaynak: Diyanet

BENZER YAZILAR

KABE İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKEN 13 ŞEY

Kabe İle İlgili Bilmeniz Gereken 13 Şey

KABE’­NİN TARİHİ VE BÖLÜMLERİ

Kabe’­nin Tarihi ve Bölümleri

KABE TARİHİ

Kabe Tarihi

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle