Sevr Mağarası Nedir? Nerededir?

Sevr mağarası nerededir? Sevr mağarasının önemi ve fazileti nedir? İslam'da Sevr mağarasının yeri...

Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in Medine’ye hicret ederken gizlendiği mağaranın bulunduğu, Mescid-i Haram’ın güneydoğusunda yer alan dağdır. Yaklaşık 759 m. yükseklikte olan Sevr dağı Mescid-i Harâm'a 3 km. uzaklıktadır.

Ashabın büyük çoğunluğunun Medine'ye göçmesinin ardından hicrete karar veren Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Hz. Ebû Bekir -radıyallâhu anh-’la birlikte gece yarısı yola çıkarak Sevr dağına ulaştı ve bir mağaraya gizlendiler. Burada kaldıkları sürece Hz. Ebû Bekir -radıyallâhu anh-'ın oğlu Abdullah geceleri gelerek elde ettiği bilgileri kendilerine aktarırdı.

Dârünnedve’de toplanarak durumu görüşen müşrikler Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-‘i öldürme kararı aldılar. Bu planı uygulamakla görevlendirilenler bütün çevreyi aradılar, hatta Sevr dağındaki mağaranın önüne geldilerse de rivayete göre bir örümcek mağaranın ağzına ağ örmüş olduğu için içeriye bakmadan döndüler. Üç gün sonra, önceden sözleştikleri bir kılavuz, develerle birlikte Sevr’e geldi ve Medine’ye doğru sahil yolundan hareket edildi.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

BENZER YAZILAR

KABE İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKEN 13 ŞEY

Kabe İle İlgili Bilmeniz Gereken 13 Şey

KABE’­NİN TARİHİ VE BÖLÜMLERİ

Kabe’­nin Tarihi ve Bölümleri

KABE TARİHİ

Kabe Tarihi

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle