Cemerat Nedir?

Cemerat nedir? Cemerat şeytan taşlama hac mevsiminde nerede yapılır? Cemerat Kabe arası mesafe ne kadardır? Cemerat nerededir? Cemerat hakkında kısaca bilgiler...

Hacıların kurban bayramı günlerinde Mina'da attıkları küçük taşların her birine ve bu taşların atıldığı üç ayrı yere cemre denir (çoğulu: cemerât). Cemrelerden Mina-Mekke yönündeki ilkine küçük veya birinci cemre, İkincisine orta cemre, üçüncüsüne de büyük cemre veya Akabe cemresi adı verilir. Birinci cemre ile orta cemre arasında 156,40 m., orta cemre ile Akabe cemresi arasında 116,77 m. mesafe bulunmaktadır.

CEMERAT İLE İLGİLİ RİVAYETLER NELERDİR?

Hz. İbrâhim -aleyhisselâm-’ın Kâbe'nin inşasını tamamladıktan sonra Cebrâil -aleyhisselâm-'ın yol göstermesiyle ilk haccını yaptığı ve oğlu İsmâil'i kurban etmeye götürdüğü sırada kendisini Allah'ın emrini yerine getirmekten alıkoymak isteyen şeytanı bu üç yerde taşladığı rivayeti hadis kitaplarında yer alır (Müsned, I, 297, 306-307; Hâkim, I, 466; Beyhakî, es-Sünen, V, 153-154). Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de Vedâ haccı sırasında bu cemrelere taş atmış ve özellikle bu esnada hac ibadetinin yapılış şeklinin kendisinden öğrenilmesini istemiştir (Müslim, "Hac”, 310-312). Sahih hadislerde bu uygulamanın Hz. İbrâhim -aleyhisselâm-’ın sünnetine dayandığı açıkça belirtilir ve sembolik olarak şeytanın taşlandığına vurgu yapılır. "Şeytan taşlama" diye de adlandırılan bu atışlar, Hz. İbrâhim -aleyhisselâm-’ın şeytanı taşlamasının hâtırasını yaşatmakta ve insanları daima günaha sokmaya çalışan şeytana karşı bir tür tepki ve direnmeyi temsil etmektedir.

Mina'da cemrelerin yeri, İslâmiyet öncesinden itibaren işaret taşları ile belirlenmişti. Ancak XIX. yüzyıla kadar cemrelerin etrafında taşın düşüş mesafesini sınırlandıran bir işaret veya ihata duvarı yoktu. 1875 yılı başında Cemretü'l-akabe'nin çevresine demir parmaklıklar yapılmış, bu şekilde cemreye fazla yaklaşmaktan doğabilecek izdiham önlenmek istenmiştir. Ancak halk tarafından taş atılacak mekânın genişletildiği şeklinde anlaşılabileceği endişesiyle bu parmaklıklar bir yıl sonra kaldırılmış ve her üç cemrenin etrafına taşların düşeceği yeri belirleyen havuz biçiminde duvarlar inşa edilmiştir. 1975'te cemrelerin bulunduğu mevki, izdihamı önlemek için 40 ilâ 80 m. eninde ve 1 km. boyunda bir yolla iki katlı olarak yeniden düzenlenmiş, zaman zaman olduğu gibi 2005 yılında da birçok hacının izdihamdan ölmesi üzerine cemrelerin yeri yeniden dü-zenlenerek taş atış yolunun dört katlı olarak yapılmasına başlanmıştır.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

BENZER YAZILAR

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle