ANNE BABANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Allah Teâlâ’nın rızâsı, ana-babanın rızâsında, Allah Teâlâ’nın gadabı yine ana-babanın gadabındadır. Hadis-i şerifde “Cennet anaların ayağı altındadır” Yani dinini, imanını öğreten ana-babanın rızâsındadır, buyuruldu. İşte anne-babanız için yapmanız gerekenler...

Allah Teâlâ Musa aleyhisselâma buyurdu ki: Ya Mûsâl Ana-babasını razı eden, beni razı etmiş Ana-babasını razı edip bana asî olan kimseyi dahi iyilerden sayarım. Ana-babasına âsî olan bana mutî olsa bile, onu fenalar tarafına ilhak ederim.

İmanı olanlardan, cehennemden en son çıkacak olanlar, Allah Teâlâ’nın yolunda olan anasının, İslâmiyete uygun olan emirlerine âsî olanlardır. Ancak kim olursa olsun ana-baba da olsa, dinin emirlerine aykırı emre riayet edilmez. Anayı-babayı üzmeden, nezâket dairesinde dine aykırı emri yerine getirmemelidir. Onlarla tartışmaya münakaşaya girmek doğru değildir. Çünkü herkesin iman ve bilgi ölçüsü bir değildir.

Hasan Basrî hazretleri şöyle anlatır:

Kâbe-i şerifi ziyaret ve tavaf ederken bir zât gördüm. Arkasında bir zenbil vardı. Onunla tavafını yapıyordu. Adama dedim ki:

Arkadaş! Arkandaki yükü bırakıp rahat rahat tavafını yapsan daha iyi olmaz mı?

Arkamdaki yük değil babamdır. Bunu yedi defa Şam’dan getirip tavaf ettirdim. Çünkü benim dinimi, imanımı o öğretdi. Beni İslâm ahlâkı ile yetiştirdi.

Dedim ki: Çok güzel seni tebrik Ana-baba hakkı çok önemlidir. Kıyamete kadar her sene böyle sırtında getirip tavaf yaptırsan, fakat bir defa kalbini kırsan, bu yaptıkların boşa gitmiş olur. Ashâb-ı kiram hazerâtından biri, Rasûlullah -sal- lallahu aleyhi ve sellem- efendimiz hazretlerinin huzur-ı âlîlerine gelip sordu:

Benim anam babam vefat etti. Onlar için ne yapmam lâzımdır?

Onlar için daima dua eyle, onlar için Kur’-ân-ı Kerim oku ve istiğfar et!

Ya Rasûlallah! Bundan başka yapılacak bir şey var mı?

Onlar için sadaka ver ve hac eyle!

Ya Rasûlallah! onlar çok şefkatsizdi.

Annen seni dokuz ay karnında gezdirdi, iki sene emzirdi. Seni büyütünceye kadar koynunda besledi ve sakladı. Kucağında gezdirdi. Baban da seni büyütünceye kadar bir çok zahmetlere katlandı. Seni besledi. İdare ve maişetini temin etti. Sana dinini ve imanını öğrettiler. Seni İslâm terbiyesi ile büyüttüler. Şimdi nasıl olur da şefkatsiz olurlar? Daha bundan büyük bir şefkat olur mu?

Kaynak: Sadık Dânâ, Aile Sââdeti, Erkam Yayınları

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle