TÜRKİYE'NİN AİLE İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) "İstatistiklerle Aile 2015" verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye'deki hane halklarının yüzde 66,9'u çekirdek ailelerden oluşuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) "İstatistiklerle Aile 2015" verilerini açıkladı.

Söz konusu çalışmayla ülkeye özel hanehalkı tipleri, ilk kez idari kayıtlara dayalı olarak Türkiye ve iller düzeyinde üretildi.

Buna göre, Türkiye'deki hane halklarının yüzde 66,9'u çekirdek ailelerden (yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan aileler) oluştu. Tek kişilik hane halklarının oranı ise yüzde 14,4 oldu.

"Birden fazla çekirdek aile veya en az bir çekirdek aile ile çekirdek aile üyesi olmayan en az bir kişiden oluşan aile" olarak tanımlanan geniş ailelerden oluşan hane halklarının oranı ise yüzde 16,5'i buldu. Çekirdek aile bulunmayan hane halklarının oranı da yüzde 2,2 olarak tespit edildi.

Nüfusun, yüzde 63,9'u çekirdek aileden, yüzde 27,6'sı geniş ailelerden oluşan hane halklarında ve yüzde 1,5'i ise çekirdek aile bulunmayan hane halklarında yaşarken, tek kişilik hane halklarında yaşayan nüfusun oranı ise yüzde 4 olarak kayıtlara geçti.

YÜZDE 7,8'İNDE YALNIZ EBEVEYN VE ÇOCUKLAR YAŞIYOR

Türkiye'deki toplam hane halklarının yüzde 7,8'inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşarken, toplam hane halklarının yüzde 1,6'sı baba ve çocuklarından, yüzde 6,2'si ise anne ve çocuklarından oluştu.

Nüfusun yüzde 1,1'ini, baba ve çocuklarından oluşan hane halkları oluştururken, yüzde 4,6'sının anne ve çocuklarından oluşan hane halklarında yaşadığı belirlendi.

TEK KİŞİLİK HANE HALKI ORANI EN YÜKSEK İL TUNCELİ

Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 14,9 ile Tunceli, en düşük olduğu il ise yüzde 8,5 ile Bayburt oldu. Yalnız anne ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller, yüzde 11,9 ile Tunceli, yüzde 11,7 ile İzmir, en düşük olduğu iller ise yüzde 6,7 ile Burdur ve yüzde 6,8 ile Bayburt olarak sıralandı.

Yalnız baba ve en az bir çocuğundan oluşan hane halkı oranı en yüksek iller yüzde 3,5 ile Malatya ve Eskişehir, en düşük olduğu il ise yüzde 1,4 ile Kayseri olarak belirlendi.

TEK KİŞİLİK HANE HALKI ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL DİYARBAKIR

Tek kişilik hane halkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 23,5 ile Tunceli oldu. Bunu yüzde 22 ile Eskişehir ve yüzde 21,9 ile Gümüşhane izledi. Tek kişilik hane halkı oranının en düşük olduğu il ise yüzde 7,7 ile Diyarbakır olurken, bunu yüzde 7,9 ile Batman ve yüzde 8,2 ile Van takip etti.

ÇEKİRDEK AİLELERDEN OLUŞAN HANE HALKI ORANI EN YÜKSEK İL KAYSERİ

Çekirdek ailelerden oluşan hane halkı oranı en yüksek il yüzde 72,7 ile Kayseri olarak tespit edildi. Bunu yüzde 72,3 ile Osmaniye ve yüzde 72,1 ile Ankara takip etti.

Çekirdek ailelerden oluşan hane halkı oranı en düşük şehir yüzde 53,8 ile Şırnak olarak belirlenirken, ikinci sırada yüzde 57,1 ile Kastamonu, üçüncü sırada da yüzde 57,9 ile Tunceli yer aldı.

GENİŞ AİLE EN ÇOK ŞIRNAK'TA

Geniş ailelerden oluşan hane halkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 32,5 ile Şırnak oldu. Bunu yüzde 29,5 ile Hakkari ve yüzde 27,8 ile Ağrı takip etti. Geniş ailelerden oluşan hane halkı oranının en düşük olduğu şehir de yüzde 10,2 ile Çanakkale olarak belirlendi. Bu ili, yüzde 11,2 ile Balıkesir ve Eskişehir, yüzde 11,6 ile de Ankara izledi.

Kaynak: Haber 10

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle