GERÇEK TESETTÜR NASIL OLUR?

Tesettür nedir, neden gereklidir? İslam’da kadının örtünmesi nasıl olmalıdır? Mahremiyet ve tesettür...

Tesettür örtünmek, gizlenmek, bir şeyin içinde veya arkasında gizlenmektir. Bir fıkıh terimi olarak erkek veya kadının şer’an örtülmesi gereken yerlerini örtmesi demektir.

Cenâb-ı Hak ayet-i kerimede şöyle buyuruyor: “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” (Ahzâb, 59)

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- hadis-i şerifte şöyle buyurdular: “Cehennemliklerden henüz görmediğim (daha sonra ortaya çıkacak) iki grup vardır: Bunlardan biri, sığır kuyrukları gibi kırbaçlarla insanları döven bir topluluktur. Diğeri, giyinmiş oldukları hâlde çıplak görünen, başkalarını da kendileri gibi giyinmeye zorlayan ve başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır. İşte bu kadınlar cennete giremezler. Hattâ, onun çok uzak mesâfeden hissedilen kokusunu dahî alamazlar.” (Müslim, Cennet, 52)

İSLAM’DA GERÇEK TESETTÜR

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, Hazret-i Aişe -radıyallahu anha- validemizin ablası Hazret-i Esmâ’nın -radıyallahu anha- ince bir elbise giydiğini görünce başını çevirmiş ve: “-Esmâ! Bulûğa erdikten sonra kadınların, (yüzüne ve eline işâret ederek) şu ve şundan başka bir yerinin görülmesi doğru olmaz!” buyurmuştur. (Ebû Dâvûd, Libâs, 31/4104) Hadis-i şerifteki “giyinmiş çıplaklar” ifadesiyle, sadece süslenmek için giyinen, dışarı çıkarken câzip ve dikkat çekici kıyafetler kullanan ve vücut hatları belli olacak şekilde dar ve şeffaf elbiseler giyen kimseler kastedilmiştir.

Kaynak: 2g1d.com

TESETTÜR NEDİR, NEDEN GEREKLİ?

MÜSLÜMANIN GİYİM-KUŞAMI NASIL OLMALI? - VİDEO

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Ortunmek isteyen kadinlar icin ornek bir gorsel olsa aise annemizjn giyimi gibu fatima anemizin gibi evet farkli cag belki ama keske oyle olsa en dogrusu nasil acaba elbet allah dogruyu bilendir

Yorum Ekle