ÜRDÜN'DEKİ SURİYELİ MUHACİRLER NASIL YAŞIYOR?

Ülkelerindeki iç savaş sebebiyle Ürdün'e kaçmak zorunda kalan Suriyeli sığınmacılar, uluslararası toplumun umursamaz tavrı, yardım kuruluşlarının ilgisizliği ve yapılan yardımların da yetersizliği dolayısıyla zor günler geçiriyor.

Ürdün'de yarısı "mülteci" olarak kayıtlı yaklaşık 1 milyon 390 bin Suriyeli yaşıyor. Dünya Gıda Programı (WFP), Ürdün'deki yaklaşık 530 bin sığınmacıya gıda kuponu şeklinde yardım yapıyor. Ülkede bulunan 5 mülteci kampındaki yaklaşık 100 bin mülteciye kişi başına aylık 28 dolar değerinde gıda kuponları dağıtan WFP, bu kampların dışındaki 210 bin sığınmacı için aylık 28 dolar, 220 bin sığınmacı için ise aylık 14 dolar değerinde gıda kuponları veriyor.

Ancak kira ve diğer günlük ihtiyaçlarını karşılamada güçlük çeken Suriyeli sığınmacıların çoğunun, ihtiyaçları olmasına rağmen çaresizlik ve sokakta kalmamak adına, kuponlarla aldıkları gıda ürünlerini satmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Ürdün'ün kuzeydoğusundaki El-Mefrak kentinde, mülteci kampı dışında yaşayan Suriyeli sığınmacılar Başta ev kiraları olmak üzere Ürdün'deki hayat pahalılığına işaret eden Suriyeliler, yapılan yardımları "çok az" hatta "komik" olarak nitelendirirken, "unutulmuşluktan" dert yandı.

"ALDIĞIM TEK YARDIM 56 DOLARLIK GIDA YARDIMI"

Suriye'nin Dera kentindeki çatışmalardan kaçarak eşi ve iki çocuğuyla Ürdün'e geldiğini söyleyen Hişam Muhammed Musa (28) isimli Suriyeli, "Aldığım tek yardım Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programının (WFP) verdiği aylık 56 dolarlık gıda kuponu. Oturduğum evin kirası ise aylık 169 dolar. Gerisini siz düşünün." dedi.

Daha önce El-Mefrak'ın doğusundaki Zateri Mülteci Kampı'nda kaldığını belirten Musa, "Ancak küçük oğlum Medin astım hastası. Kamp alanındaki toz ve toprak oğlumun rahatsızlığının artmasına hatta zaman zaman nefes alamaz hale gelmesine sebep oldu. Dolayısıyla oradan çıkmak durumunda kaldık. Aslında kampta verilen yardımlar daha fazlaydı ama oğlum için artık orada kalmamız mümkün değildi." diye konuştu.

Bir inşaatta işçi olarak çalıştığını söyleyen Musa, "Ayda kazandığım ücret yaklaşık 56 dolar, bu da hiçbir şeye yetmiyor. Uluslararası insani yardım kuruluşlarının ülkedeki hayat pahalılığını da göz önünde bulundurmasını ve savaştan kaçan çaresiz bu insanlara ona göre yardım yapmasını umuyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle