SULTAN ABDÜLHAMİT’İN KİŞİSEL EŞYALARI İLK KEZ SERGİDE

Sultan 2. Abdülhamit Han’ın şahsi eşyalarının ilk kez gösterildiği sergide, Japon İmparatoru Meiji’nin kendisine hediye ettiği marangozluk takımları da var.

Beşiktaş’taki Saray Koleksiyonları Müzesine alınan Milli Saraylar İdaresi Başkanlığınca Yıldız Sarayı Koleksiyonuna kayıtlı Sultan 2. Abdülhamit Han’ın kılıcı, kamçısı, marangozluk takımları, tespihleri ve altın mührü artık sürekli görülebilecek.

ABDÜLHAMİT HAN’IN ŞAHSİ EŞYALARI SERGİDE

Eserler hakkında bilgi veren Saray Koleksiyonları Müzesi sorumlusu Güller Karahüseyin, Sultan Abdülhamit Han’a ait eserlerin müzede sergilenmesinin, ayrı bir kıymeti olduğunu söyledi.

Karahüseyin, “Sultan Abdülhamit Han, kişiliği, yönetim anlayışı, siyasi ve sosyal politikaları yanında sanata ve sanatkara da değer veren bir padişahtı. Bütün Osmanlı padişahlarının sanata yakın ilgi duyduğunu biliyoruz. Her bir Osmanlı padişahının farklı bir sanat dalına ilgisi var. Abdülhamit Han’ın da ilgisi ve istidadı marangozluk konusundaydı. Yıldız Sarayı Kompleksi içinde 60 ustanın içinde çalıştığı fabrikayı kurduğu gibi ayrıca küçük bir de marangozhane vardı. Bir tane de Sultan’ın ‘Çalışırken dinleniyorum’ dediği, kendisine hususi bir marangozhanesi de vardı. Kendi hususi marangozhanesinde çok ince işçiliklerle çok özel tasarımlar meydana getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

JAPON İMPARATORU MEİJİ’NİN HEDİYESİ

Marangozluk takımı hakkında da bilgi veren Karahüseyin, “Marangozluk takımları içinde çok daha nitelikli ve özellikli olanlar arasında Japon İmparatoru Meiji’nin, Sultan Abdülhamit’e hediyesi olduğunu bildiğimiz takımlar var. Bunların üzerinde Japon imparatorluk arması krizantem çiçeğinin kazıma tekniğiyle işlenmiş olduğunu görüyoruz. Bu marangozluk aletlerinde fil dişi kasnakları ve Uzak Doğu motifleri bulunmakta. Bu tür aletlerle Sultan Abdülhamit oymacılık ve kakmacılık gibi çok ince ahşap işçilikleri yapıyordu.” diye konuştu.

OSMANLI İHTİŞAMINI YANSITAN ESERLER

Eserlerden siyah kaplı ve kabzalı olan tören kılıcının üzerinde kabartma çiçekler bulunuyor. Kabza arkası ve siperlik balçağı bulunan kılıçta Osmanlı arması yer alıyor. Kılıcın bir yüzünde kabartma yazılar işlenmişken diğer yüzüne ise ay yıldız mevcut. Kamçı ise altın tel örmeli, sedef saplı. Sap kısmında kalem işi, rumi desenler, altın kaplamalı çerçeveler yer alıyor. Baş kısmında sedef rozet bulunuyor. Altıgen formlu kamçının her bir yüzeyinin sedef kakma ve rumi bezekli olduğu belirtiliyor.

Sergilenen eserler arasında bulunan altın mührün üzerinde Abdülhamit Han’ın tuğrası yer alıyor. Sergide 99’luk iki ayrı tespih bulunuyor. Tespihlerden biri, öd ağacından yapılan altın kazaziye işi tel örme, diğeri ise sarı kehribardan, sarı ipek püsküllü gümüş telkarili. Marangozluk takımında ise farklı boyut ve türde marangoz kalemleri bulunuyor.

Sultan 2. Abdülhamit’in şahsi eşyalarının sergilendiği sergiden kareler;


Sultan Abdülhamit’in kılıcı


Sultan Abdülhamit’in tesbihi


Sultan Abdülhamit’in marangozluk eşyaları


Sultan Abdülhamit’in şahsi eşyaları


Japon İmparatoru Meiji’nin, Sultan II. Abdülhamit’e hediyesi


Sultan Abdülhamit’in şahsi eşyaları


Sultan Abdülhamit’in şahsi eşyaları


Sultan Abdülhamit’in şahsi eşyaları


Sultan Abdülhamit’in şahsi eşyaları


Sultan Abdülhamit’in şahsi eşyaları


Sultan Abdülhamit’in şahsi eşyaları


Sultan Abdülhamit’in şahsi eşyaları


Sultan Abdülhamit’in şahsi eşyaları

Kaynak: AA

SULTAN II. ABDÜLHAMİT KİMDİR?

SULTAN II. ABDÜLHAMİT KİMDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle