OHRİ ALİ PAŞA CAMİÎ 1 ASIR SONRA İBADETE AÇILIYOR

Kuzey Makedonya’nın Ohri şehrinde minaresi 107 yıl önce yıkılan, ibadete kapatılan ve zamanla viraneye dönen Ali Paşa Camiî’nin T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğünce sürdürülen restorasyonu tamamlandı.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Kuzey Makedonya’da bulunan Ohri Ali Paşa Camiî’nde sürdürülen restorasyonunun tamamlandığı ve caminin kasım ayının sonunda Müslümanların hizmetine açılacağı belirtildi.

CAMİ 5 ASIR ÖNCE YAPILDI

Ohri Ali Paşa Camiî 1573’te Süleyman Paşa tarafından yaptırıldı. Cami 1823’te Belgrad Veziri olan Maraşlı Ali Paşa tarafından onarıldığı için onun adıyla anılmaya başladı. Osmanlı Devleti, 1912-1913 Balkan savaşlarının ardından Balkanlardan çekilmek zorunda kaldı. Buralara hakim olan güçler Osmanlı eserlerini tahrip ederek kullanılamaz hale getirdi. Ohri Ali Paşa Camiî de bundan nasibini aldı. Cami 1968 yılında koruma altına alınmasına rağmen günümüze kadar atıl vaziyette bulunuyordu.

MİNARESİ 107 YIL ÖNCE YIKILDI

Vezir Ali Paşa Camiî Vakfı’na kayıtlı ibadethanenin minaresinin 107 yıl önce yıkıldığını anlatan T.C. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, günümüze kadar gelen caminin ise kalın taşıyıcı taş duvarlarla kurulan ve kare plan üzerine oturtulan tek kubbeli ana mekan ile sonradan yapılmış 3 kubbeli son cemaat yerinden oluştuğunu belirtti.

Restorasyonu tamamlanan Ohri Ali Paşa Camisi’nin 28 Kasım 2019 Perşembe günü ibadete açılması bekleniyor.

BALKANLAR’DA OSMANLI’NIN TANIKLARI

BALKANLAR’DA OSMANLI’NIN TANIKLARI

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle