İSLÂM İÇİN FEDAKÂRLIK BÖYLE OLUR!

Dört oğlunun şehid olduğuna sabrederek, şehitliğin şerefli bir sonuç olduğunu bildiği için üzülmekte ifrata gitmeyen örnek İslam kadını, Hz. Hansa Hatun.

Amr İbn-i Hâris’in kızı meşhur şaire Hansa çok güzel kahramanlık şiirleri söylerdi. Fakat İslâmiyeti kabul etmediğinden bir dava uğruna gelen belaya, felakete tahammül edemezdi. Bu yüzden öldürülen kardeşleri için yazdığı şiirlerinde şöyle diyordu.

“Eğer etrafımda benim gibi yakınlarının ölümünden dolayı ağlayanlar olmasaydı, bu ızdıraba daha fazla tahammül edemeyerek, intihar edecektim.” Daha sonra Müslüman olduğunda, dört oğlunu birden Kadisiye Muharebesi’ne gönderirken şöyle diyordu:

– “Ya İslâm’ın zafer bayrağını Kadisiye’de dalgalandıracaksınız, yahud da din uğruna cihad ederken şehid olduğunuzu duyacağım.

Nitekim öyle de olmuştur. Hasta yatağında yatarken dört oğlunun şehâdet haberi getirilince:

– “Yani ben şimdi şehid anası mı oldum?” diye soruyor, evet diyorlar, dört şehid anası tekrar soruyor:

– “Zafer kimlerde?

– Zafer Müslümanlarda, şimdi Kadisiye’de İslâm’ın bayrağı dalgalanıyor.

– İslâm’ın bir zaferi için dört oğlum feda olsun diyen Hansa Hatun ellerini açarak şöyle yalvarıyor:

– “Ya Rabbi! Bana emanet ettiğin dört kahramanı gene senin dinin uğruna feda etmiş bulunuyorum. Artık beni şehid anaları defterine kayd eyle. Benim için şehid anası olmak kâfi bir ikramdır. Bunu benden esirgeme!

Her ne zaman Hansa Hatun’dan söz edilse Rasûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz onun için:

– “Örnek İslâm kadını” buyururlardı. Hansa Hatun’un İslâmiyetten evvel ne kadar sıkıntılı hali vardı. Kardeşinin ölümüne dayanamayıp intihar etmeyi bile düşünüyor.

Halbuki İslâmiyet ile şereflendikten sonra, gönül gözü açılıyor, bütün sevgisi, bütün varlıkların yegâne sahibine intikal ediyor, sadrı mânen genişlediği için huzur hâli tecellî ediyor, dört oğlunun şehid olduğuna sabrediyor, şehidliğin şerefli bir sonuç olduğunu bildiği için üzülmekde ifrata gitmiyor. Allah Teâlâ ve Tekaddes hazretlerinden, kendisini de şehid analığına kabul etmesi istirhamında bulunuyor.

KAYNAK: Sâdık DÂNÂ, İslam Kahramanları, Erkam Yayınları, 2011, İstanbul

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle