Çocuğun Boyunu Uzatan Besinler

Boy uzatmak mümkün mü? Boy uzatmak için neler yapılabilir? Genetik yatkınlık, hormonal sebepler, kronik rahatsızlıklar ve beslenme çocuğun boyunu belirler. Diğer bir deyişle beslenme şekli, çocuğun gelişim sürecini doğrudan etkileyen, çok önemli bir faktördür. Çocuğunuzun boyunun uzaması için dikkat etmeniz gerekenler.

D vitamini kemik ve kıkırdak gelişiminde çok önemlir çünkü vitamin ve minerallerin tümüyle emilimini sağlar. Gıdalar arasında en çok yumurta sarısı, karaciğer ve balıkta bulunan D vitamininin temel kaynağı güneş ışınlarıdır. Çok fazla olmamak kaydıyla ve güneş ışınlarının dik geldiği saatler dışında güneşe çıkarılan çocukların kemik gelişimi ve boy uzaması hızlanır.

ÇOCUK BESLENMESİNDE BOY UZATAN BESİNLER

1. Süt, peynir ve yoğurt: Süt ve süt ürünleri, kalsiyum bakımından oldukça zengindir ve gelişime katkı sağlar.

2. Lahana: İçerdiği bol miktarda lif, protein, sodyum, potasyum, C ve K vitaminleri ile bağışıklık sisteminin güçlendirir.

3. İncir: Lif ve protein bakımından zengin olan incir, bu özelliği ile tam bir bağırsakları korur ve hücreleri yeniler.

4. Nane: A vitamini ve kalsiyum içerdiği için göz sağlığı korur, solunumu kolaylaştırır, büyümeyi destekler.

5. Kuru yemiş: Fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler Omega 3 kaynağı olarak kalbin korunmasını sağlar. Fıstık zihinsel ve bedensel yorgunluğu alır.

6. Tereyağı: İçerdiği protein, A,K ve E vitamini ve yüksek miktardaki mineral ile büyümeyi ve gelişmeyi destekler.

7. Pekmez: Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan pekmez çocuk gelişimi için önemlidir. Ayrıca potasyum, magnezyum ve demir alımı için de tercih edilebilir.

8. Keçiboynuzu: Karbonhidrat bakımından zengin olan keçiboynuzu B, B3, D vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve fosfor yönünden zengin olduğu için çocuklarda vücut ve zekâ gelişimini destekler.

9. Et-balık: Et demir, balık selenyum ve fosfor açısından zengindir. Çocukların günlük 100 gr. et ya da balık tüketmesi protein alımı ve hem zihinsel hem de bedensel gelişim açısından önemlidir.

10. Yumurta: Yumurta içeriği yüksek proteinin yanı sıra A, D, E ve B vitaminleri ve demir ile çocuk gelişimi açısından önemlidir.

BOY KISALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

BOY KISALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle