ASR SURESİ’NİN OKUNUŞU - ANLAMI - TEFSİRİ

Asr ne demektir? Asr Suresi ne zaman ve nerede inmiştir? Asr Suresi’nin okunuşu, anlamı ve tefsiri nasıldır? Asr Suresi’nin faziletleri nelerdir? Asr Suresi’nde nelerden bahsedilmektedir? İşte Asr Suresi hakkında bilgiler...

Asr Sûresi, Mekke döneminde inmiştir. Sûre, 3 âyettir. Asr; çağ, ikindi vakti, uzun zaman demektir.

ASR SURESİ DİNLE - VİDEO

ASR SURESİ ARAPÇA

وَالْعَصْرِۙ ﴿1﴾ اِنَّ الْاِنْسَانَ لَف۪ي خُسْرٍۙ ﴿2﴾ اِلَّا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿3﴾

ASR SURESİ’NİN TÜRKÇE OKUNUŞU

Bismillâhirrahmanirrahim.

﴾1-3﴿ Vel asri. İnnel insâne le fî husr(husrin). İllâllezîne âmenû ve amilûs sâlihâti ve tevâsav bil hakkı ve tevâsav bis sabr.

ASR SURESİ’NİN ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

﴾1-3﴿ Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir. Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır.

ASR SURESİ’NİN KISA TEFSİRİ

ASR SURESİ HAKKINDA BİLGİLER

  • Asr Sûresi’nin Nüzûlü

Asr Sûresi, Mushaftaki sıralamada yüz üçüncü, iniş sırasına göre on üçüncü sûredir. İnşirah Sûresi’nden sonra, Âdiyât Sûresi’nden önce Mekke’de inmiştir. Medine’de indiğine dair rivayet de vardır. (bk. Şevkânî, V, 579)

  • Asr Sûresi’nin Adı/Ayet Sayısı

Sûre adını 1. âyette geçen ve “zaman, çağ, ikindi vakti” gibi anlamlara gelen asr kelimesinden almıştır.

  • Asr Sûresi’nin Konusu

Sûrede insanı ebedî hüsrandan kurtaracak yollar gösterilmektedir.

  • Asr Sûresi’nin Fazileti

Ashâb-ı Kirâm’dan iki kişinin karşılaştıkları zaman biri diğerine Asr Sûresi’ni okumadan ve ardından selâm vermeden ayrılmadıkları rivayet edilir. (Beyhak^, Şu‘abü’l-îmân, Nuruosmaniye Ktp., nr. 1125, III, vr. 174b)

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle