Ahıskalı Öğrencilerden Mehmetçik’e Destek

Erzincan’da Ahıskalı öğrenciler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na destek vermek için yazdıkları mektupları ve topladıkları yöresel yiyecekleri Mehmetçik'e gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Başbakan Binali Yıldırım’ın koordinasyonuyla Ukrayna’dan getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde iskan edilen Ahıska Türk’ü ailelerin ilkokulda eğitim gören çocukları, Zeytin Dalı Harekatı’nda görev alan Mehmetçikleri unutmadı.

İlçenin Geyikli İlkokulunda eğitim gören 115 Ahıskalı öğrenci ile birlikte toplam 215 öğrenci, Zeytin Dalı Harekatı’na katılan askerlere moral vermek amacıyla şiir ve mektup yazıp kartpostal hazırlamak istediklerini öğretmenlerine iletti.

MEHMETÇİK’E ŞİİR VE MEKTUP

Öğretmenlerinin desteğini alan öğrenciler bir hafta içerisinde şiir ve mektuplar yazıp kartpostallar hazırladı. Bunun yanı sıra bazı öğrenciler yöresel yiyeceklerden oluşan erzaklar toplayarak kampanyaya destek verirken maddi yardım yapmak isteyen öğrenciler de Mehmetçik Vakfı’na yönlendirildi.

Bir hafta süren kampanyanın ardından toplanan mektuplar ve yöresel yiyecekler PTT Üzümlü Şubesi'nden Mehmetçik’e ulaştırılmak üzere Gaziantep'e gönderildi.

Okul Müdürü Fatih Şahin, öğrencilerden gelen talep doğrultusunda böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi. Şahin, “Afrin’de şu anda ülkemiz için çarpışan askerlerimize Ahıskalı öğrencilerimizle Geyikli mahallesinin öğrencileri bir araya gelip yardım etmek için istekte bulundular. Biz de neler yapabileceğimiz hakkında bir planlama yaptık. Moral desteği için mektup yazmak isteyip bir de yöresel ürünlerden oluşan değişik erzaklar toparlamışlar. Öğrencilerimiz kendileri düşünüp bize taleplerini ilettiler biz de sadece onlara öncü olduk. İnşallah bu toplananları oraya göndereceğiz.” dedi.

“DUALARIMIZI HİÇ EKSİK ETMİYORUZ” 

Ahıskalı öğrencilerden Ayşe Muhammed, dualarını Mehmetçik’ten eksik etmediklerini belirterek, “Arkadaşlarımızla onlara duygularımızı anlatıp dualarımızı hiç eksik etmiyoruz. Onları çok seviyoruz. Onlar bizim için savaşıyorlar. Bizim rahat, sıcacık yatağımızda yatıp okulumuza rahat gidip gelmemiz için orada savaşıyorlar.” dedi.

“ONLARI ÇOK SEVİYORUZ”

Nazlı Uzun ise ellerinden geldiğince yardım etmeye çalıştıklarını dile getirerek, “Sınıf olarak toplanıp ‘Abilerimiz bizim için savaşıyorlar onlara bir moral yardımı verelim’ dedik. Mektuplar yazıp erzaklar topladık. Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Onları çok seviyoruz. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Diğer bir Ahıskalı öğrenci Emine Rıza ise asker abilerinin morale ihtiyaçları olduğunu düşündükleri için böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.