'şehit Halil Kantarcı Yetimhanesi' Yapılıyor

15 Temmuz 2016 darbe girişimi direnişinde Çengelköy’de şehid edilen Halil Kantarcı adına Sri Lanka'da yapılmak üzere bir yetimhane projesi başlatıldı.

Sadakataşı Derneği ve Halil Kantarcı’nın arkadaşlarının öncülüğünde başlatılan projeye, 9 sivil toplum kuruluşu (Tügva, Uluslararası Genç Derneği, Genç İHH, Genç Memur-Sen, Genç Müsiad, Genç Önder, Mekteb-i Suffa, Misafir Derneği, Sabah Namazı Devrimi) destek veriyor.

Yetimhane Sri Lanka’nın Merkez İlinde bulunan Watadeniya bölgesinde yaptırılacak. Ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı ve yetim oranının yoğun olduğu bölgede medrese eğitimi problemi çocukların Kur’an ve dini eğitim ile geç tanışmalarına neden oluyor. Ekonomik sorunlar nedeniyle de yetimhane inşaatları yapılamıyor. Proje sonucunda toplamda 317,68 m2’lik alana yapılacak yetimhane iki kattan oluşacak ve yetimhanede 40 yetim kalabilecek.

HALİL KANTARCI KİMDİR?

Geriye 9 aylık Ömer Tarık, 2,5 yaşındaki Zeynep Serra ve 9 yaşındaki Ali Cihad’ı ümmete emanet bırakan Şehid Halil Kantarcı hayatı boyunca darbeci zihniyetlerle savaştı. 28 Şubat döneminde tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi ön saflarda savaşan ve hakkı savunan Halil Kantarcı henüz lise ikinci sınıf öğrencisi iken 16 yaşında hapseldildi. İdam ile yargılanan ve ceza evinde işkenceler gören Halil Kantarcı tüm bu zulümlere rağmen davasından asla taviz vermedi. 9 yıl süren yargılamanın ardından suçsuz olduğu anlaşılınca beraat etti. Hapishaneden çıktıktan sonra da davası için savaşmaya devam eden Halil Kantarcı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Çengelköy’de şehid edildi.

Şehid Halil Kantarcı’nın adının verileceği yetimhanenin yapımına destek verebilmek için HALİL KANTARCI yazarak 2989’a SMS gönderebilir. bagis.sadakatasi.org.tr adresinden bağış yapabilir. 0216 614 04 61 nolu telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

*Banka ve online bağışlarda bağış notuna “Halil Kantarcı Yetimhanesi” yazdırılması; hesap adı kısmına ise "Sadakataşı Derneği" yazdırılması gerekmektedir.

halil_kantaci

"Şehid Halil Kantarcı Yetimhanesi" için bağışta bulunacak olanlara, Genç Dergi yazarlarından S. Bilgehan Eren Paspartu ve Çıkmaz Sokak kitabını hediye ediyor.

S. Bilgehan Eren’in “Paspartu” ve “Çıkmaz Sokak” isimli iki kitabını, (kargo ücreti alıcıya ait olmak üzere) Sri Lanka’da yapılacak olan ŞEHİD HALİL KANTARCI YETİMHANESİNE yapacağınız 20 TL bağış karşılığında temin edebilirsiniz…

KITAP

 

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle