PAZAR ARABASINDA HAYATIN YÜKÜNÜ TAŞIYOR

Amasya’da yaşayan 60 yaşındaki Ayşe Gedik, çöplerden pazar arabasıyla atık toplayarak geçimini sağlıyor.

Amasya’nın Merzifon ilçesinde, 60 yaşındaki 4 çocuk annesi Ayşe Gedik, çöplerden pazar arabasıyla atık toplayarak geçimini sağlayıp tek odalı evde hayat mücadelesi veriyor.

“ÇOK ÇİLE ÇEKTİM AMA AYNI ZAMANDA HEP ÇALIŞTIM”

Gedik, ömrü boyunca hayatın bütün zorluklarına tek başına göğüs germeye çalıştığını anlattı. Çöplerdeki atıkların ve sürüklediği pazar arabasının kendisi için büyük anlam ifade ettiğini aktaran Gedik, şöyle devam etti:

“Bu zamana kadar hep kendim çalıştım ve ayakta durdum. Günlük işlere gittim ve çöplerden kağıt, plastik gibi malzemeler topladım. Artık çalışmakta zorlanıyorum, astım hastasıyım ve ayaklarım tutmuyor. Eşim içiyordu ve beni her zaman dövüyordu, çok çile çektim ama aynı zamanda hep çalıştım.”

“DEVLETİMDEN BAŞKASINA MUHTAÇ OLMAK İSTEMEM”

Geçimini sağlamak için helal olan her işi yaptığını, çocuklarını büyüttüğünü ancak şimdi yalnız yaşamak zorunda kaldığını belirten Gedik, şunları söyledi:

“Çok şükür geçinmeye çalışıyorum, topladığım kartonları, plastikleri satıyorum. Allah razı olsun evimin kirasını Kaymakamlık veriyor, aşevinden yemeğimi alıyorum, topladığım atıkları satarak geçinmeye çalışıyorum. Kimsenin yanına sığamıyorum. Allah’ım beni kimseye muhtaç etmesin, devletimden başkasına muhtaç olmak istemem. Çok şükür bir şekilde karnım doyuyor. Hayatım boyunca tek odalı da olsa bir evim olsun diye hayal ettim, devletimden sadece başımı sokacak bir ev istiyorum.”

Gedik, çöp kutularındaki kötü kokuya rağmen alın teriyle ekmeğini kazanmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Evin geçimine eşimden bir katkı olmadığı için 30 yıldır Merzifon'un sokaklarını dolaşarak rızkımı arıyorum. Çocuklarımı büyütmek, kimseye muhtaç etmemek için kadın başıma gece gündüz sokaklarda ekmeğimi aradım. Artık çalışmakta zorlanıyorum ancak çalışmak zorundayım. Sabit bir gelirim yok, maaşım yok ve tek başına yaşamaya çalışıyorum.”

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle