Öyle Bir Cevap Verdi Ki Halife Hz. Ömer Şükretti

Hz. Ömer (r.a) halife olduktan sonra halka sorduğu soru ve aldığı cevap karşısındaki tavrı...

Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh- hilâfete geçtiği zaman:

“–Ey nâs! Ben haktan, adâletten ayrılırsam ne yaparsınız?” diye sormuştu. Ahâliden biri:

“–Yâ Ömer! Sen eğrilir, haktan inhirâf edersen, seni kılıcımızla doğrulturuz!” cevâbını verince Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh-:

“–Elhamdülillâh! Eğrilirsem beni kılıçları ile doğrultacak arkadaşlarım varmış!..” diyerek şükretti ve sevindi.

Yine Hazret-i Ömer, bilindiği üzere hilâfeti esnâsında maddî sıkıntı içinde idi. Zor geçiniyordu. Hâlbuki hazine ganîmetlerle dolmuş durumdaydı.

Ashâbdan bâzı ileri gelenler, Hazret-i Ömer’in kızı Hazret-i Hafsa -radıyallâhu anhâ-’ya, babasının hazîneden geçinecek kadar bir tahsîsat almasını teklîf etmesini telkîn ettiler. Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in zevcesi olan Hazret-i Hafsa da babasına bu teklifi yapınca, Halîfe Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh- kızına:

“–Kızım sen Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in zevcesiydin. Bana söyler misin, Hazret-i Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in yemede içmede hâli nasıldı?” diye sordu.

“–Kifâyet miktarı idi.” cevâbını alınca Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh- sözüne devam etti:

“–İki arkadaşım (Hazret-i Peygamber, Hazret-i Ebû Bekir) ve ben, üçümüzün hâli, aynı yolda giden üç yolcuya benzer. Biri (Hazret-i Peygamber) makamına vardı. Diğeri (Hazret-i Ebû Bekir), aynı yolda giderek birinciye erişti. Üçüncüsü (ben) de arkalarından onlara ulaşmak isterim. Fazla yükle gidersem, onlara erişemem!..” buyurdu.

O, fetihlerin çokluğuna, hazinenin zenginliğine bakmayıp; yaşadığı müddetçe, kifâyet miktarından fazla hiçbir şey kabul etmemişti. Ve hiçbir zaman dünyâ servetine tenezzül etmedi. Vefât ederken de borçlu idi.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Mesnevî Bahçesinden BİR TESTİ SU, Erkam Yayınları

HZ. ÖMER (R.A.) KİMDİR?

Hz. Ömer (r.a.) Kimdir?

HZ ÖMER'İN HASRETİNİ ÇEKTİGİ ADAM

Hz Ömer'in Hasretini Çektiği Adam

HZ. ÖMER (R.A.) NASIL MÜSLÜMAN OLDU?

Hz. Ömer (r.a.) Nasıl Müslüman Oldu?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle