Merkez Efendi Türbesi Nerede?

Merkez Efendi kimdir? Merkez Efendi Türbesi nerededir? Merkez Efendi Türbesi’ne nasıl gidilir?

Merkez Efendi, Halveti Tarikatı şeyhlerindendir.

MERKEZ EFENDİ İSMİ NEREDEN GELİYOR?

1460 yılında Denizli’nin Sarhanlı köyünde dünyaya gelen Merkez Efendi’nin gerçek ismi Musa Muslihiddin’dir. Fakat kendisi “Merkez Efendi” lakabıyla tanınmıştır.

“MESİR MACUNU”NUN KÂŞİFİDİR

On beş yaşında Bursa’ya giderek Veliyüdin Medresesi’ne talebe olmuştur. Burada on beş sene süren eğitimini tamamladıktan  sonra İstanbul’a dönmüştür. Öğrendiği ilimler arasında tıp ilmi de vardır. Tıp ilmindeki ileri bilgisi sebebiyle şeyhi Sünbül Efendi tarafından Manisa Bimarhanesi’ne (hastanesine) görevli olarak gönderilmiştir. Oradaki hastaların sıhhatine kavuşması için büyük hizmetleri geçen Merkez Efendi, Manisa’nın 41 çeşit baharattan imal edilen meşhur “Mesir Macunu”nun da kâşifidir.

Şeyhi Sümbül Efendi’nin vefatından sonra İstanbul’a geldi ve onun yerine Halveti şeyhi olarak dergahın başına geçti.

MERKEZ EFENDİ NASIL BİRİYDİ?

Merkez Efendi çok mütevazı, nazik ve sevimli bir insandı. Devrin Şeyhülislamı Ebussuud Efendi, onun bu özelliğini şöyle dile getirmiştir: “Zamanımızda bu zat kadar riyadan uzak bir kimse görmedim.”

Zayıfları ve fakirleri korur, çocukları sever, onlara daima iltifat ederdi. Çocukları gördüğü yerde onlar için cebinde taşıdığı türlü yemişler çıkartıp çocuklara dağıtırdı.

MERKEZ EFENDİ NE ZAMAN VEFAT ETMİŞTİR?

Merkez Efendi, 1551’de 91 yaşında ahirete irtihal etti. Cenaze namazını bizzat devrin şeyhülislamı kıldırmıştır. Allah onlardan razı olsun.

MERKEZ EFENDİ TÜRBESİNE NASIL GİDİLİR?

Merkez Efendi Türbesi, Zeytinburnu Mevlânâkapı’da, Merkez Efendi Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Zeytinburnu’nda en çok ziyaret edilen yerlerden Merkez Efendi Türbesi’ne Topkapı veya Cevizlibağ’a giden bütün otobüs, metro, tramvay, minibüs/dolmuş ve özel araçla ulaşmak mümkün. Türbe, İstanbul surlarının karşısında Panorama 1453 Müzesi ve Tarihi Merkez Efendi Mezarlığı arasında bulunmaktadır.

MERKEZ EFENDİ TÜRBESİ NEREDEDİR? - HARİTA

MERKEZ EFENDİ KİMDİR?

İSTANBUL’DA GEZİLMESİ VE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle