Tika, Kudüs'te Mehter Programı Düzenledi

İsrail’in Doğu Kudüs’ü 1967’de işgali sonrası neredeyse unutulmaya yüz tutan İslam komutanı Selahaddin Eyyubi’nin başlattığı Nebi Musa Şenlikleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteğiyle eski görkemli günlerine yeniden döndürüldü.

Selahaddin Eyyubi’nin 1187 yılında başlattığı Nebi Musa Şenlikleri, Doğu Kudüs’ün işgal edilmesi sebebiyle 1967’den beri kutlanamamış ve asırlardır devam eden gelenek unutulmaya yüz tutmuştu. Bu çerçevede TİKA Filistin Program Koordinasyon Ofisi'nin girişimleriyle şenliklerin yeniden görkemli bir şekilde kutlanmaya başladı. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında; şenliklerin tanıtımı ve Filistinlilerin katılımı için gerekli çalışmalar yapıldı. Ayrıca Türkiye’den Kültür Bakanlığı Mehteran Takımı şenlikler kapsamında bir konser verdi.

TİKA, bu tarihi kültürel mirası yeniden canlandırarak, Filistin halkına destek olmaya devam ediyor. TİKA’nın girişimiyle, Hz. Musa’nın Eriha’daki mezarı yanında düzenlenen şenlikler törenle gerçekleştirildi. Törene; Türkiye Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, TBMM Filistin- Türkiye İlişkileri Dostluk Grubu Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Murat Yıldırım, TİKA Başkanı Dr.Serdar Çam, Filistin Kültür Bakanı Mahmud Abu Ayşa, Kudüs Yunan Rum Ortodoks Patriği Theophilos, Evfkaf Bakanlığı Genel Müdürü Nuh Zigari, Kudüs Valisi Adnan Huseyni, Eriha Valisi Mecid El Fatyani, TİKA ve Filistinli yetkililer katıldı. Okunan Kuran-ı Kerim ve külliye içinde kılınan Cuma namazı sonrasında şenliğe gelen tüm konuklara öğle yemeği ikram edildi. Daha sonra külliye önüne kurulan platformda Kültür Bakanlığı’na bağlı Mehteran Takımı konser verdi. Filistinlilerin büyük coşkuyla dinlediği konser zaman zaman Filistinlilerin “Başbakan Erdoğan”, “Kardeş Türkiye” sloganlarıyla kesildi. Konser sonrası Filistinlilere seslenen TBMM Filistin-Türkiye İlişkileri Dostluk Grubu Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Murat Yıldırım da “Filistinli kardeşlerimizin ayağına diken batsa bunun acısını yaşıyoruz. Yalnız değilsiniz. Başbakanımız Erdoğan’la yanınızdayız” diye konuştu.

1397382434_tika-yuzlerce-yillik-gelenegi-mehteranla-canlandirdi-3

Untitled-1

Nebi Musa Şenlikleri

İslam komutanı Selahaddin Eyyubi tarafından Müslümanların gücünü göstermek için 1187 tarihinde başlatılan "Nebi Musa Şenlikleri", 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgali sonrasına kadar her yıl düzenli olarak yapılıyordu. Nisan ayında Kudüs’te eski şehirden yolan çıkan Müslüman halk, 10 kilometrelik yolu tekbirlerle yürüdükten sonra Eriha yolunda yer alan ve Hazreti Musa’ya nispet edilen makam ve mescit bölgesine ulaşır ve burada kutlamalar yapıyordu. Asırlar boyunca yaşatılan gelenek, Hz. Musa’ya saygının göstergesi olarak Hristiyan hacıların Kudüs’te yoğunlaştığı dönemde gerçekleştirilerek yerleşik bir kültür haline getirilmişti. Özellikle Kudüs’teki sufi grupların öncülük ettiği ve sancakların taşındığı etkinlikler ile Haçlı saldırılarına karşı ciddi direnç gösterilmişti.

Makamı TİKA restore ettiriyor

Şenliklerin yapıldığı Nebi Musa makamı Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ü fethi sonrasında inşa edildi. TİKA, yıllar içerisinde tahrip olan Nebi Musa makamının bakım ve yenileme çalışmalarını üstlendi. TİKA yenileme çalışmaları sonrası makamın açılışıyla birlikte Osmanlı Arşivleri’nden Nebi Musa ile ilgili temin edilen tüm arşiv ve tarihçeye ilişkin bir de eser yayınlayacak.

Ramallah sokaklarında mehter takımı

Nebi Musa Şenlikleri kapsamında Filistin’de bulunan mehter takımı, Ramallah’ta gösteri sundu. Filistin’in efsanevi lideri Yasir Arafat’ın evinin önünden yürüyüşe başlayan mehter takımı, El-Menara Meydanı’nda Arapça ve Türkçe marşlar seslendirdi. Mehter takımının mensupları, gösterinin ardından Arafat’ın kabrini ziyaret etti. TİKA Filistin Koordinatörü Kürşat Mahmat, yaptığı açıklamada, Filistin’e destek çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, Türk-Filistin kültürel mirasını ve sanatını yaşatacaklarını söyledi.

1397382420_tika-yuzlerce-yillik-gelenegi-mehteranla-canlandirdi-8

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle