Koca Dünya Kala Kala Bir Kör İle Bir Topala Kaldı!

Koca dünya kala kala bir kör ile bir topala kaldı!

Yıldırım Beyazıt Han ve Emir Timur, iki büyük İslam komutanıdır. İkisi de Türk olup yıllarca İslam bayrağını daha da ileriye taşımak için cihat etmişlerdir. Yıldırım Beyazıt’ın yanında Emir Sultan gibi büyük âlim, Emir Timur’un yanında Taftazani gibi büyük İslam mütefekkiri vardır. Anadolu’daki veliler Yıldırım Beyazıt’ın yanındaysa da Türkistan’daki bilhassa Nakşibendi ve Yesevi Erenleri de Emir Timur’un yanındadır.

Koyu bir Sünni Hanefi olan Emir Timur, Ahmed Yesevi Hazretleri için bir türbe inşa ettirmiştir. Bu iki hükümdar yıllar boyu birbirleriyle karşılaşmadan îlây-ı kelimetullah için mücadele ederler. Ancak arada yer alan fitnecilerin ortaya ateş sonrasında karşı karşıya gelirler.

Emir Timur, Sivas’ı kanlı bir şekilde ele geçirir. Nihayetinde iki ordu Ankara’da Çubuk Ovası’nda karşı karşıya gelir. Timur, Asya’da getirdiği ve kullanma tekniğini Hintliler’den öğrendiği filleri ortaya sürünce Osmanlı ordusuna karşı büyük bir üstünlük sağlar. Anadolu’daki beylerin Yıldırım’a ihanet etmesiyle Timur, Osmanlı ordusunu dağıtır ve ağır bir zafer kazanarak Anadolu’yu işgal eder.

Osmanlı 12 yıl sürecek olan bir Fetret devri’ne girer ve taht savaşları yaşanır. Yıldırımın bir gözü kördür, Timur ise bir savaşta aldığı darbe sonrasında aksak kalmıştır. Yıldırım’ı esir almaya muvaffak olan Timur ona güler ve şöyle hitap eder: “Koca dünya kala kala bir kör ile bir topala kaldı!”

Kaynak: Gökhan Gökçek, Altınoluk Dergisi, Sayı: 401

YILDIRIM BAYEZİT KİMDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle