Karacahisar Kalesi Nerededir?

Karacahisar Kalesi nerededir? Karacahisar Kalesi’ni kim fethetti? Osmanlı tarihi açısından Karacahisar Kalesi’nin önemi nedir? Osmanlı’nın ‘ilk’lerinin yaşandığı yerleşim: Karacahisar Kalesi...

Osman Bey tarafından fethedilip ilk hutbenin okutulduğu, ilk sikkenin basıldığı Eskişehir’deki Karacahisar Kalesi’dir.

DİRİLİŞTEN KURULUŞA

Karacahisar’ın fethi ile başlayan 14’üncü yüzyıl, Osmanlı Beyliği’nin kuruluş dönemidir.

13’üncü yüzyılın ortalarında; önce Ertuğrul Gazi, sonrasında Bey bölgede giderek hâkimiyetini arttırdı. Karacahisar Kalesi’nin stratejik konumu ve Osman Bey’in bölgedeki gücünün artması nedeniyle bu durumdan rahatsız olan bölge tekfurları Karacahisar Tekfuru’nun önderliğinde bir ittifak kurdular. Bunu haber alan Osman Bey ittifakı bozmak için Karacahisar Kalesi’ni kuşatarak 1288 yılında ele geçirdi.

Karacahisar Kalesi, Osman Bey tarafından 1288 yılında Doğu Romalılardan (Bizans) alındı. Karacahisar’ın fethinden sonra Söğüt ve Domaniç dolaylarında yaşayan Osman Bey maiyetiyle birlikte gelip buraya yerleşti. Dursun Fakı’yı kadı olarak, Gündüz Bey’i subaşı olarak görevlendirdi. Kalenin yönetimini de oğlu Orhan Bey’e bıraktı.

OSMANLI BEYLİĞİ NEREDE KURULDU?

Osman Bey, 1299 yılında Karacahisar Kalesi’nde ilk hutbeyi okutarak, ilk sikkeyi bastırarak Osmanlı Beyliği’ni kurdu.

İLK SİKKE KARACAHİSAR KALESİ’NDE BASILDI

Aşıkpaşazade, Neşri, Oruç Bey, Sadeddin Efendi gibi Osmanlı tarihçilerine göre, Osmanlı’da ilk sikke/para 1299 yılında Karacahisar Kalesi’nde basıldı.

KARACAHİSAR KALESİ’NİN ÖNEMİ

1299 yılında ilk hutbenin okutulduğu, ilk sikkenin basıldığı Karacahisar Kalesi; Osmanlı’nın kuruluş dönemi açısından önemli yer teşkil ediyor.

 

OSMAN GAZİ KİMDİR?

Osman Gazi Kimdir?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle