Fransa'da Ne Oldu?

Fransa'nın başkenti Paris'te art arda silahlı ve bombalı saldırılar düzenlendi. Bir konser salonunda rehin alınan en az 100 kişi, polisin operasyonuna rağmen, saldırganlar tarafından öldürüldü. 7 saldırıda toplamda en az 140 kişi öldü. Fransız polisi 8 saldırganın öldüğünü açıkladı. Ülkede olağanüstü hal ilan edildi.

Fransa'nın başkenti Paris, hem bombalı ve silahlı saldırıların hem de rehine eyleminin hedefi oldu. En az 140 kişi öldü. Fransız polisi 8 saldırganın öldüğünü açıkladı.

İLK SALDIRI

İlk saldırı bar ve restoranların yoğunlukta olduğu 10. ve 11. bölgelerde yaşandı. Silahlı kişiler etrafa kalaşnikoflarla ateş açtı.

Bu saldırının hemen ardından Stade de France yakınlarında iki patlama yaşandı. Reuters'e konuşan polis kaynakları, silahlı ve bombalı saldırılarda yaklaşık 40 kişinin öldüğünü, 60 kişinin de yaralandığını söyledi.

İlk saldırıların ardından Les Halles'te bir alışveriş merkezinde bir silahlı saldırı daha düzenlendi.

KONSER SALONUNDA 100 REHİNE

Bataclan Konser Salonu'nda ise yaklaşık 100'den fazla kişi rehin alındı. Polis Bataclan'a operasyon başlattı, içeride bulunanlarının çoğunun öldüğü bildirildi. Konser salonundaki üç saldırgan polis tarafından öldürüldü.

HOLLANDE'IN BULUNDUĞU STADYUMDA PATLAMA SESİ DUYULDU

Stade de France yakınlarındaki saldırı sırasında, stadda Fransa-Almanya maçı oynanıyordu. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Holande da stadyumdaydı. Patlama sesi stadyumdan duyulduktan sonra Hollande güvenlik güçleri tarafından stadyumdan güvenli bir bölgeye götürüldü.

TÜM SINIRLAR KAPATILDI

Hollande, saldırıların ardından yaptığı açıklamada, ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı ve tüm sınırların kapatıldığını duyurdu. Hollande'ın sınırları kapatma gerekçesi; saldırıyı düzenleyenlerin kaçmaması ve başka saldırganların ülkeye girmesinin engellenmesi.

ÖLÜ VE YARALILARIN SAYISI

Le Parisien gazetesi, Fransız otoritelere dayanarak,  olaylarda ölen ve yaralanaların sayısını şu şekilde verdi;

Bataclan: En az 100 ölü, 7'si ağır 11 yaralı

Rue Charonne: 19 ölü, 13'ü ağır 23 yaralı

Rue Bichat: 14 ölü, 10'u ağır 20 yaralı

Avenue de la Republique: 4 ölü, 11'i ağır 21 yaralı

Stade de France: 4 ölü, 11'i ağır 50 yaralı

Boulevard Beaumarchais: 3'ü ağır 7 yaralı

paris-harita_2

SALDIRILARI KİMİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ BELLİ DEĞİL

Başkentte peş peşe düzenlenen saldırıları kimin ya da kimlerin düzenlediği henüz belli değil. Ancak Reuters'a konuşan ABD Savunma Bakanlığı kaynakları, saldırıların koordine olduğunu söyledi.

Kaynak: Al Jazeera, AFP, Reuters

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle