EVLİYA ÇELEBİ’Yİ SEYYAH YAPAN RÜYA

Araştırmacı-Yazar Fahri Sarrafoğlu, Evliya Çelebi’nin kendisini seyyah yapan rüyayı gördüğü Ahi Çelebi Camisi’ni anlatıyor.

PEYGAMBERİMİZİN SABAH NAMAZINI KILDIRDIĞI CAMİ

Hz. Peygamber’in maneviyatta sabah namazını kıldığı ve kıldırdığı cami olarak da bilinen ve Yemiş İskelesi'nde 1539 ve 1653’te çıkan yangınlarda kullanılamaz hale gelen Ahi Çelebi Camisi, ikinci yangından sonra Mimar Sinan tarafından tamir edildi. 1894 depreminde de zarar gören ve onarım geçiren cami, Evliya Çelebi’nin ünlü seyahat rüyasını gördüğü cami olarak biliniyor.

HELAL PARA İLE YAPILMIŞ CAMİ

Ahi Ahmet Çelebi, camiyi doktorluktan kazandığı parayla 1480 yılında yaptırmış, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde cami “helal para ile yapılmış cami” olarak anlatılıyor.

EVLİYA ÇELEBİ'NİN RÜYASI

Evliya Çelebi, İstanbul’daki evinde uykuyla uyanıklık arasındaki rüyasında kendisini bu camide, minberin olduğu yerde görmüş. Rüyasında yanına gelen biri kendisinin Sa’d bin Ebi Vakkas olduğunu söylemiş. Bu kişi kendisine “Birazdan buraya bütün Peygamberlerin ruhları, bütün sahabe, bütün alimlerin ruhları gelecek en sonunda Peygamber Efendimiz, torunları Hazreti Hasan, Hazreti Hüseyin, Ehlibeyt ve Oniki İmam bu camiye gelip sabah namazı kıldırıp gidecek” demiş.

Evliya Çelebi’nin rüyasında Hz. Peygamber’in girdiği cami nurla kaplanmış. Hz. Peygamber’in sabah namazının sünnetini kıldıktan sonra Evliya Çelebi'ye “kamet getir” denmiş ve Evliya Çelebi Bilal-i Habeşi ile müezzinlik yapmış. Hz. Peygamber sabah namazının farzını kıldırdıktan sonra kendisine “Kalk, Peygamber’in elini öp ve iste ne istiyorsan” demiş.

"SEYAHAT YA RESULULLAH"

Evliya Çelebi, “Kalkıyorum Peygamberimizin yüzü kapalıydı, yüzünü açtı, o kadar güzel, o kadar heybetliydi ki birden hıçkırarak ağlamaya başladım” diyor. “Resulullah’ın elini öptüm, bir büyükten ne istenmesi gerekiyorsa ben de onu yaptım” diye anlatıyor. “Şefaat ya Resulullah” diyecektim, fakat heyecandan dilim sürçtü şefaat yerine “seyahat ya Resulullah” dedim. Benim bu dil sürçmem Peygamber Efendimiz’in hoşuna gitti ve tebessüm ederek “Şefaatim hak, seyahatin de mübarek olsun” dedi ve “El Fatiha” diyerek camiden çıktı.' Peygamber çıktıktan sonra Sa’d bin Ebi Vakkas camide en sona kaldı ve dedi ki: “Bak Evliya Çelebi, Peygamber’in şefaatini aldın, seyahat müsaadesi de aldın ve dünyayı gezmeye buradan başlayacaksın. Dünyayı ilk gezmeye sevgili İstanbulcağızımızdan başla.

EVLİYA ÇELEBİ KİMDİR?

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

  • teşekkürler harika açıklamışsınız hikayemi bunun sayedinde yazdım.

Yorum Ekle