Lider Eğitim İle Yarıyıl Tatilinde Evliya Çelebi'nin İzinde İstanbul'u Keşfet!

Lider Eğitim Spor Kulübü'nün düzenlediği "Evliya Çelebi'nin İzinde İslambol'u Keşfediyoruz!" programı yarıyıl tatilinde çocuklar için çok güzel fırsatlar sunuyor. Kayıt ve detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz...

Aziz Mahmûd Hüdayi vakfı bünyesinde hizmet veren Lider Eğitim Spor Kulübü "Evliya Çelebi'nin İzinde İslambol'u Keşfediyoruz!" programı düzenliyor. Programa kimler başvurabilir? Ne zaman başlıyor? Nasıl başvurabilirim? İşte detaylar...

Program Ne Zaman Başlıyor?

22-23 Ocak 2024 tarihlerinde gereçekleştirilecek. 22-23 Ocak 2024 tarihleri Pazartesi ve Salı günlerine denk gelmektedir.

Kimler Başvurabilir?

Program 8-14 yaş arası erkek öğrencilere yöneliktir.

Programda Neler Olacak?

 • 16 Farklı Mekan Ziyareti (Aşağıdaki afişte gezi yerlerinin isimleri bulunmaktadır.)
 • Yemek İkramı
 • Seyahatname Kitapçığı
 • Ödüllü Kahoot Yarışması

Nasıl Kayıt Olabilirim?

Kayıt için tıklayınız: https://forms.gle/iF4QsHgio5wFVnd58

Detaylı Bilgi ve İletişim Adresleri

 • Üsküdar GGM

Adres: Selman-ı Pak Cad. Ekşioğlu Apt. No:61/1  Üsküdar

Telefon: 0541 762 71 33

 • Kazım Karabekir (Ümraniye) GGM

Adres: İnkılap Mah. Fevzi Paşa Cad. No:3 Ümraniye(Hakmar üst katı)

Telefon: 0554 957 36 67

 • Dudullu GGM

Adres: Âdem Yavuz Mahallesi İbadet Sokak (Âdem Yavuz Muhtarlığı Yanı) Ümraniye

Telefon: 0554 957 36 68

 • Samandıra GGM

Adres: Eyüp Sultan Mah. Osmangazi Cad. No:108/3 (Kuveyttürk Samandıra Üst Katı) Samandıra

Telefon: 0507 868 52 02

 • Orhangazi (Sultanbeyli) GGM

Adres: Orhangazi Mah. Cem Sultan Cad. Molla Gürani Sok. No:7 Sultanbeyli

Telefon: 0554 164 25 40

 • Yenişehir (Kurtköy) GGM

Adres: Yenişehir Mah. Bahar Sok. No:11 (Arslan Ayvacı Camii Alt Katı) Pendik

Telefon: 0552 388 26 20

 • Mevlana (Pendik) GGM

Adres: Güllübağlar Mahallesi Yaşar Doğu Caddesi No:38 (Mevlana Camii Yanı) Pendik/İSTANBUL

Telefon: 0553 358 59 21

 • İsmet Efendi Tekkesi

Adres: Balat Mahallesi, İsmailağa Sokak, No: 40, Fatih

Telefon: 0552 692 5744

 • Tuzla Eski Çınar Derneği

Adres: Cami Mahallesi, 29 Ekim Caddesi, No: 37, Tuzla

Telefon: 0552 487 93 61

 • Çekmeköy Çekimder Derneği

Adres: Mehmet Akif Mahallesi,Recep Ayan Caddesi, No:28, Çekmeköy

Telefon: 0553 879 5088

 • Alemdağ Eğitim Kültür Sanat Yardımlaşma Derneği

Adres: Saray Caddesi, 198.Sokak, No:8, Alemdağ

Telefon: 0553 879 5088

 • Maltepe

Adres: Cevizli Mah. Orhangazi Cad. Kardeş Sok. No:1 Maltepe

Telefon: 0507 56099 85

 • Çavuşbaşı

Adres: Baklacı Mah. Marmara Cad. Ulubatlı çıkmazı No:4 Beykoz

Telefon: 0507 56099 85

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.