Çocuklar Desteklenerek Topluma Kazandırılıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince 12 yıl önce kurulan Münir Onat Çocuk ve Gençlik Merkezinde, maddi sıkıntılar yaşayan ya da dağılmış ailelerin çocukları desteklenerek topluma kazandırılıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince, trafik kazasında hayatını kaybeden bir üniversite öğrencisinin ailesinin bağışladığı binada 12 yıl önce kurulan Münir Onat Çocuk ve Gençlik Merkezinde, dezavantajlı çocuklar desteklenerek topluma kazandırılıyor.

Maddi imkansızlıklar yaşayan ya da dağılmış ailelerin çocuklarının yanı sıra uyuşturucu ve terör nedeniyle risk altında bulunan çocuklara hizmet verilen merkezde öğrenciler yatılı da kalabiliyor.

Eğitim dahil tüm giderleri belediyece karşılanan çocuklara etüt, danışmanlık ve rehberlik desteği veriliyor.

Bugüne kadar 50'den fazla dezavantajlı çocuğun hayatına dokunulan merkez sayesinde 15 öğrenci üniversiteyi bitirdi, 14 öğrenci ise üniversitelerin mühendislik, eczacılık, mimarlık ve öğretmenlik bölümlerinde eğitimlerini sürdürüyor. Merkezde halen 23 öğrenciye geleceklerini şekillendirilmeleri için destek olunuyor.

BİRBİRLERİNE İYİ ÖRNEKLE DESTEK OLDULAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insana, özellikle de çocuğa ve onun yaşamına dokunmanın önemli olduğunu belirtti.

Şahin, sosyal belediyeciliği önemsediklerini ifade ederek özellikle annesiz ve babasız çocukların eğitimini, hayatını devam ettirebileceği ve sonunda ayakları üzerinde durabileceği şekilde güçlü, donanımlı ve dirençli hale dönüşmesi gerektiğini söyledi.

Merkezin, özellikle uyuşturucuyla mücadele eden, tedavi gördükten sonra aynı çevreye gittiğinde yeniden uyuşturucuya başlama ihtimali yüksek çocuklara yuva olduğunu anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Onlar bizim çocuklarımız oldu. Burası tam bir aile ortamı oldu. Birbirlerine iyi örneklerle destek oldular. Burada üniversiteyi bitiren çocuklarımız, yeniden onlara rol model oluyor. Özellikle buraya yeni giren çocuklarımız için bunların modeli farklı bir pozitif enerji yaratıyor."

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle