ÇOCUK ÇOBANLAR HAYALLERİ İÇİN DERS ÇALIŞIYOR

Van'da geçimini hayvancılıkla sağlayan ailelerine yardımcı olmak için hafta sonları çobanlık yapan çocuklar, hayallerindeki mesleğe ulaşmak için koyun otlatırken ders çalışmaya devam ediyor.

Van'ın Gürpınar ilçesinde lise 2. sınıf öğrencileri Yusuf Güvener ve Erdinç Temizer, hafta sonları zamanlarının büyük bölümünde koyun otlatarak, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan ailelerine yardımcı oluyor.

Çocuklar, hayallerindeki mesleğe ulaşmak için koyunları otlatırken ders kitaplarını da yanlarından ayırmıyor. Güvener, hafta sonları çobanlık yaparak ailesine yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.

Bölgede hemen herkesin hayvancılıkla uğraştığını ve çobanlık yapan birçok öğrencinin bulunduğunu anlatan Güvener, "Hayvancılıkla uğraştığımız için okul hayatını çok sağlıklı yürütemiyoruz. Sınav zamanlarında kitapları yanımıza alarak çobanlık yaptığımız yerlerde çalışıyoruz." dedi.

OKUMAYI ÇOK İSTİYORUM

Bu aralar yoğun şekilde sınavlara girdiklerini ifade eden Güvener, şunları kaydetti:

"Hafta sonları koyunları gütmeye götürdüğümde ders kitaplarımı da yanıma alıyorum. Koyunlar sakinleşince ders yapıyorum ama bu şekilde güzel ders çalışamıyorum. Bundan dolayı sınavlardan da düşük not alıyorum. Evde kardeşlerim var ama onlar bu işi beceremedikleri için ben yapıyorum. Okumayı çok istiyorum. Okumasam da kardeşlerimin okumasını istiyorum. Hayatlarını kurtarsınlar. En büyük hayalim ise konservatuvara gitmek."

SOBANIN YANINDA DERS ÇALIŞMAK İSTERDİM

Erdinç Temizer ise okul hayatı ve çobanlığı birlikte götürmenin çok zor olduğunu söyledi.

"Bu soğukta koyunların önünde olmaktansa sıcak sobanın yanında ders çalışmayı isterdim." diyen Temizer, geçimlerini sağlayacak başka işleri olmadığı için hayvancılık yapmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

Temizer, askerlik mesleğini çok sevdiği için çobanlık yaparken asker kıyafeti giydiğini ifade etti.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle