Burkina Faso'da Öğrenciler Türkiye İçin Fetih Sureleri Okuyup Dua Ettiler

Afrika ülkesi Burkina Faso'da gençler, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na katılan Mehmetçiğe dualar edip, Fetih Suresi okudu.

Başkent Vagadugu'daki İstanbul Camisi'nde ikindi namazını kılan gençler, ardından Türkiye'nin teröristlere karşı zafer elde etmesi için Fetih Suresi'ni okuyup, dua etti.

Gençleri Barış Pınarı Harekatı hakkında yerel dilde bilgilendiren cami imamı Nuh Sawadogo, ardından ellerini semaya açtı.

Türkiye'nin ve son zamanlarda terör saldırılarının arttığı Burkina Faso'nun muhafazası için dua eden İmam Sawadogo'nun duasına, gençler de hep bir ağızdan eşlik etti.

TÜRKİYE MEZUNLARINDAN TÜRKİYE VE MEHMETÇİĞE ZAFER DUASI

Türkiye'deki okullardan mezun olan Burkina Fasolu gençler de Barış Pınarı Harekatı'na katılan Mehmetçiğe dualar ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a selamlarını gönderdi.

Türkiye mezunu Muhammed Tidiga, harekata ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünyanın her yerinde maddi ve manevi açıdan mazlumların yanında yer aldığını söyledi.

"Ancak Türkiye'nin stratejisi ve azmi bu dünyaya barışı getirebilir. Buna inanıyoruz. Türkiye karşılaştığı zorluklara rağmen yardım elini uzattığı coğrafyalardan çekmiyor. Emin olun herkes, özellikle Afrika halkı yanınızda." diyen Tidiga, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a müteşekkir olduklarını dile getirdi.

"BİZLER HEP BİRLİKTE TEK YÜREK OLUP DUALARIMIZLA YANINIZDAYIZ"

Ülkesinde eğitim koçluğu yapan Türkiye mezunu Süleyman Sawadogo da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Türkçe seslenerek, Türkiye'nin başta Afrikalı ve diğer mazlumlara yaptığı yardımlardan dolayı teşekkürlerini iletti.

"Bugünlerde Türkiye şunu bilsin, bizler hep birlikte tek yürek, tek akıl olup dualarımızla Türkiye ile birlikteyiz. Barış Pınarı Harekatı'nda Allah Türkiye'yi muzaffer kılsın." diye dua eden Sawadogo, Türkiye'nin yanında olduklarını vurguladı.

Gençlerden Abdusselam Sore de ülkesindeki terör saldırılarından dolayı Türkiye'yi çok iyi anladıklarını ifade etti.

Burkina Faso'da terör nedeniyle çok sayıda ölüm olduğunu belirten Sore, Türkiye'yi ve Suriyelileri anlıyoruz, Türkiye’yi destekliyoruz. Gece gündüz terörle mücadele eden Mehmetçiğe dua ediyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı her zaman Müslüman kardeşlerinin yanında olduğu için destekliyoruz." diye konuştu.

YENİ MÜSLÜMAN OLAN KÖYDEN FETİH SURESİ

Ülkede faaliyet gösteren Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı gönüllüleri vesilesiyle İslamiyeti seçen 292 kişilik Dena Köyü'nün yeni camisinde, Mehmetçiğin zaferi için Fetih Suresi okundu, dua edildi.

Ayrıca başkentteki Erkam Üniversite Yurdu'nda kalan üniversiteli öğrenciler de Türkiye'nin bölgesinde güçlenmesi ve teröristlere karşı zafer elde etmesi için dualar okundu.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

DÜŞMANA KARŞI OKUNACAK DUÂ

Düşmana Karşı Okunacak Duâ

ORDUMUZUN MUZAFFER OLMASI İÇİN OKUNACAK DUALAR

Ordumuzun Muzaffer Olması İçin Okunacak Dualar

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.