Düşmana Karşı Okunacak Duâ

Düşmana karşı zafer kazanmak  için okunacak duâ... Bu dua savaşta düşmalara karşı okunması tavsiye olunmuştur. Bir müslümanı düşman olarak görerek bu ve benzeri duaları okumak, müslümanlara beddua etmek caiz görülmemiştir. 

TÜRKÇE ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah’ım, gâlibiyetindeki üstünlük ve yakalamandaki şiddet hürmetine, yardımındaki sür’at hürmetine, haram kıldığın şeylerin işlenmesi sebebiyle gösterdiğin kıskançlık ve kızgınlık hürmetine, âyetlerinle Sen’den himâye isteyenleri himâye etmen hürmetine istiyoruz, yâ Allah, yâ Karîb (yakın olan), ey işiten, ey duâlara icâbet eden, ey hesâbı çabuk gören, ey Cebbâr, ey Mütekebbir, yâ Kahhâr ve ey yakalaması şiddetli olan.

Ey azgınların kahrının âciz bırakamadığı, ey kralların, kisrâların ve fâcir düşmanların azgın inatçılarını helâk etmek kendisine zor gelmeyen; bana tuzak kuran kimsenin tuzağını kendi başına geçir, bana hile yapanın hilesini kendine çevir, benim için kuyu kazan kimseyi o kuyuya düşür, bana tuzak için ağ kuran kimseyi, ey Efendim kendisini o ağa uğrat, onu tuzağa av ve esîr yap!

Allah’ım, Kâf-hâ-yâ-ayn-sâd hakkı için bize düşman korkusuna karşı yardım eyle. Onları helâk eyle, onları sevgili kullarına fedâ eyle, onları bugün ve yarın kısa zamanda belâlara uğrat.

Allah’ım, birliklerini toz duman et. Allah’ım, topluluklarını dağıt. Allah’ım, sayılarını azalt. Allah’ım, keskinliklerini körelt. Allah’ım, belâları üzerlerine yağdır. Allah’ım, onlara azâbını ulaştır, ellerini bağla, kalblerini tut ve onları emellerine ulaştırma. Allah’ım, nebîlerine, rasullerine ve dostlarına yardım ederek düşmanlarını darma dağın ettiğin gibi onları da paramparça eyle. Allah’ım, düşmanlarına karşı sevgili kullarının öcünü aldığın gibi bizim de öcümüzü al. Allah’ım, bize karşı düşmanlara imkân verme, günahlarımız sebebiyle onları üzerimize musallat etme. (Yedi defâ: Hâ-mîm) İş kızıştı ve yardım geldi, artık onlar bize karşı yardım göremezler. Hâ-mîm Ayn-sîn-kâf, korktuğumuz şeylerden himâyemizdir. Allah’ım, gaflete düşürülmenin şerrinden bizi koru, bizi belâların mahalli eyleme! Allah’ım, emellerimizi ve ümidlerimizi bize lutfeyle/gerçekleştir. Yâ Hû, yâ Hû, yâ Hû! Ey fazlı sâyesinde istediğimiz, Sen’den duâlarımızı âcilen kabul etmeni istiyoruz. Âcilen istiyoruz. Allah’ım âcilen.

İlâhî, bize icâbet eyle! Ey efendimiz Nûh -aleyhisselâm-’a icâbet eden, ey efendimiz Eyyûb -aleyhisselâm-’dan sıkıntıları gideren, ey efendimiz Zekeriyâ -aleyhisselâm-’ın duâsına icâbet eden, ey efendimiz Yûnus bin Mettâ -aleyhisselâm-’ın tesbihini kabul eden, bu kabul olan duâların esrârı hürmetine yaptığımız duâları bizden kabul etmeni ve istediğimiz şeyleri vermeni taleb ediyoruz. (Üç defâ: “Sen’den başka hiçbir ilâh yoktur. Sen’i tenzih ederim. Gerçekten ben zâlimlerden oldum.” (el-Enbiyâ, 87) diyen mü’min kullarına ettiğin vaadini bizim için gerçekleştir, yerine getir.) Allah en büyüktür, Allah’ın kılıcı onları kesecektir. Allah velî olarak yeter, Allah yardımcı olarak yeter, Allah bize yeter, O ne güzel vekildir. Güç ve kuvvet ancak yüce ve azamet sahibi Allah’ın yardımıyladır. “Bütün âlemlerde Nûh’a selam olsun!” (es-Sâffât, 79) (Üç defâ: Bize icâbet et, duâlarımızı kabûl eyle!) “Böylece zulmeden toplumun kökü kesildi. Hamd, âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.” (el-En’âm, 45) “…Nitekim (o kasırga gelince) onların evlerinden başka bir şey görülmez oldu. İşte biz suç işleyen toplumu böyle cezâlandırırız.” (el-Ahkâf, 25) Allah, Efendimiz Muhammed’e, âline ve ashâbına tam olarak salât u selâm eylesin! Hamd, Âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları

İslam ve İhsan

ORDUMUZUN MUZAFFER OLMASI İÇİN OKUNACAK DUALAR

Ordumuzun Muzaffer Olması İçin Okunacak Dualar

SIKINTIYA DÜŞÜNCE OKUNACAK DUA

Sıkıntıya Düşünce Okunacak Dua

KUR’AN’DA GEÇEN DUALAR

Kur’an’da Geçen Dualar

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN İSİMLERİ

Peygamber Efendimiz’in İsimleri

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Temiz bir sopa sart

  Dua iyi hoşta içinde beddua var bildiğin okurken kendimi çok iyi hissettiğim söylenemez

  Bende oylebi zor imtahan yaşıyorum ki beni çok rahat siz ediliyorum hem hamileyim hemde sapik tarafından takip ediliyorim nereye gitsem arkamdalar kaç defa polise gittim hiç ilgilenmediler öyle zor günler yaşıyorumki evden dışarı bile çıkamıyorum piskilojisim bozuldu valla Allah a havale ediyorum böyle kötü insanlari insanlari huzursuzluk veren Allah a havale

  • Canim adres ini değiștir gizliden Allah onu beter eylesin

  • Ayet el kursi tebbet fil süresi okuyu.

  Selamün aleyküm. Öncelikle bu durumları yaşayıp böyle bir dua arayışında olduğum için çok üzgünüm ama burası bir imtihan dünyası ve bu da benim imtihanımmış. Yıllardır komşu sıkıntısına maruz kalıyorum. Hem de öyle bir komşu değil birden fazla. Saygısız, ahlaksız, terbiyesiz insanlarla aynı apartmanda yaşıyorum. Her gün evet istisnasız her gün rahatsızlık veriyorlar. Gürültüler, saygısızlıklar... Kendileri tehlikeli tipler olduğu için konuşma, anlaşma, uzlaşma yollarına ne yazık ki başvuramıyorum. Kendi anne babasına bile kötü davranan insanlar kim bilir bize ne yapar korkusuyla elimden bir şey gelmiyor. Üstelik ailemle birlikte yaşadığım için -anne ve babam da bu insanlardan rahatsız olsa da- onların huzurunu da kaçırmamak için sürekli kendimi frenliyorum tatsızlık çıkmaması için sabrediyorum. Uykularıma, sağlığıma, psikolojime zarar vermeye başladılar. Fütursuzca sanki bu apartmanda sadece kendileri yaşıyormuşçasına davranışları ne yazık ki bitmiyor. İlk başlarda Allah'tan ıslahlarını dilesem de artık her gün Allah'a havale ediyorum. Neredeyse her duamda Allah'tan bu insanlardan kurtuluş diliyorum. Hasta olduğum zamanlarda dinlenmemi, uykum olduğum zamanlarda uyumamı, geleceğim için üzerimize farz olan ilim için ders çalışırken dikkatimi, misafirim varken/yokken huzurumu engelliyorlar. Uyku saatlerimi, ders çalışma ya da dinlenme odamı onların olmadığı odalara göre ayarlamak zorunda kalıyorum. Ve şu ramazan akşamında sahuru beklerken bir dua arayışına girdim ve sitenizi gördüm. Bu duayı müslümana yapmak caiz değildir yazmışsınız. Peki maddi manevi zarar veren, hak hukuka riayet etmeyen, canıma(sağlığıma) ve malıma zarar veren bu insanlar benim için düşman/zalim değil midir? Evet haklısınız duanın mealini okuduğumda düşmana yönelik ağır ifadeler var. Ama onun dışında dua içeriğinde gerçekten çok güzel ifadeler de var. O ağır ifadeleri çıkarıp diğer kurtuluş dileği içeren ifadeleri kullanarak bu insanlara yönelik dua etmem ne kadar doğrudur?
  Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Allah herkese gönlüne göre huzurla yaşayacağı yuvalar ve ahlaklı, saygılı komşular nasip etsin.
  Allah'a emanet olun..
  Hayırlı Ramazanlar..

  • Allah selâmet ferahlık versin size. Komşunuzla ilgili sorun çözüldü mü? Aynı sorunları bende yaşıyorum

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.