Beyaz Eşyaların Ömrünü Uzatan Tavsiyeler

Beyaz eşyaları kullanırken bilmeden de olsa yaptığımız hatalar, beyaz eşyaların ömrünü kısaltıyor. İşte o hatalar ve beyaz eşyaların ömrünü uzatacak tavsiyeler...

Beyaz eşyaların ömrünü uzatan tavsiyeler...

ÇAMAŞIR MAKİNESİ

Çamaşır makinenizin üzerine ağır eşyalar koymayın ve oturmayın.  Makineye koyduğunuz çamaşırların ceplerini kontrol edin. Çamaşır makinenizde sadece çamaşır makinesi deterjanları kullanın. Makine bittiğinde hemen boşaltın. Islandıkça ağırlaşan çamaşırlar uzun süre kaldığında tambura zarar verebilir. El yıkamak için kullanılan köpüklü deterjanlar bozulmasına neden olabilir.

Makinenin içindeki lastik kısımları her yıkamadan sonra silin. Çekmeceyi çıkarıp temizledikten sonra tekrar takın. Küf oluşumunu engellemek için düzenli olarak tekrar edin. Makineniz kendi kendini temizlemiyorsa ayda bir bunu siz yapın. Boş makineyi en sıcak programda çalıştırın. Bir miktar limon suyu ya da sirke ekleyebilirsiniz.

BUZDOLABI

Buzdolabının uzun süre dayanması için ilk adım eve gelmeden önce başlıyor. Buzdolabınız eve getirilirken baş aşağı çevrilmemeli ve 40 dereceden fazla yatırılmamalı. Kompresör yağı sızarsa bütün sistem bozulabilir.

Sıcak yiyecekleri buzdolabına koymayın.Eve getirilir getirilmez buzdolabını çalıştırmak da kompresör yağının sızmasına neden olabilir. Doğru taşınıp taşınmadığından emin değilseniz çalıştırmadan önce 4-6 saat bekletin. Sıcak yiyecekleri buzdolabına koymayın. Modern buzdolaplarının senede 2 kez buzunun eritilmesine gerek yok. Ancak zaman zaman fişini çekip içini boşaltıp temizlemekte fayda var.

Buzdolabının arkasındaki tozu ve örümcek ağlarını temizlemeyi ihmal etmeyin. Bunun için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz ancak öncesinde fişi çekmeyi unutmayın.

BULAŞIK MAKİNESİ

Bulaşıkları daima ters bir şekilde dizin. Bulaşıkları makineye dizmeden önce bütün yiyecek artıkları ve yağı akıtmayı unutmayın. Mutfak gereçlerinizdeki etiketleri söktüğünüzden emin olun. Aksi takdirde filtrenizi tıkayabilir.

Bulaşıkları makineye dizerken birbirlerine temas etmeyecek ve su püskürtücüsünü engellemeyecek şekilde düzenleyin. Bulaşık yıkarken makine deterjanları kullanın. Elinizde yıkarken kullandığınız deterjanlar makineye zarar verebilir.

MİKRODALGA

Hafif yiyeceklere pişirirken yanına bir bardak da su koyun. Su, mikrodalgadaki radyasyonu emerek daha iyi sonuç almanızı sağlayacak. Mikrodalganızın üzerine herhangi birşey koymayın. Koymak zorundaysanız havalandırma ızgarasının önünü açık bırakın.

Mikrodalgayı boşken çalıştırmayın. Bu, magretronu bozabilir. Yumuşak bezlerle mikrodalganın içindeki kalıntıları ve yağları mutlaka temizleyin. Mikrodalga için uygun olmayan kapları kullandığınızda yangın çıkarabilirsiniz. Yiyecekleri gereğinden fazla pişirmeyin. Mikrodalganızın içine çok ağır şeyler koymaktan kaçının.

BLENDER

Blenderı kaynar yiyeceklerde kullanmayın. Altını kapattıktan sonra ilk sıcağının gitmesini bekleyin. Blenderı uzun süre çalıştırmayın. Bu, motorunun ısınmasına neden olur. Çalıştırırken 10 saniyede bir ara verin. Blenderınızın motor yuvasına herhangi bir sıvı girmediğinden emin olun. Kuru ve sert yiyecekler için blender kullanmaktan kaçının.

Kaynak: Yasemin

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle