BENEKLİ MUZUN SIRADIŞI FAYDALARI

Eğer siz de insanların çoğu gibiyseniz muzların tadını daha olgunlaşırken çıkarırsınız. Alışveriş yaparken muzların daha yeşilsi olanlarını alırsınız. Onları olgunlaşırken, sarıya dönüşürken ve lekesizken yiyorsunuz.

Haftanın sonuna doğru, kahverengi lekelerin yavaş yavaş oluştuğu ve sonra tüm muza yayıldığı zaman, muzun kötü olduğunu ve sizin için artık yararlı olmadığını düşündüğünüz için onları çöpe atarsınız. Çünkü dürüst olmak gerekirse, fazla olgun olan ve artık iyi tadı olmayan diğer meyveleri de atıyorsunuz.

ŞİMDİ TEKRAR DÜŞÜNÜN!

Araştırmalara göre oluşan kahverengi lekeler muzun sırf daha olgun olduğunu değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir şey içerdiğini gösterir. Bu özellik tümör nekroz faktöründe de bulunan bir özelliktir ve muzda zaten önceden ispatlanmıştır. Kansere karşı vücudumuzdaki enfekte veya iltihaplı bölgelere vücut hücreleri taşıyarak savaşır. Sonuç olarak bu hücreler yok edilir ve tümör hücrelerinin büyümesini engeller.

Muzun ayrıca içerdiği antioksidanları ile kombine edilirse de beyaz kan hücreleri güçlenir ve bağışıklık sistemimizin gelişmesini destekler. Bu nedenle muzları çöpe atmak yerine onları yemek çok mantıklı.

İNANILMAZ BESLEYİCİ

Olgun muzların bağışıklılığı arttırma kalitesi bu meyvenin sizin için iyi olmasının tek nedeni değil. Beslenme konusunda muzların en az takdir edilen meyvelerden bir tanesi olduğu doğrudur. Meydana çıkan ve egzotiği ile ilgimizi çeken yeni meyvelerden dolayı muzun gerçekten ne kadar çok vitamine, besinlere, safra maddesine ve doğal meyve şekerine sahip olduğunu unutuyoruz.

Muhtemelen 'günde bir elma doktoru kendinden uzak tutar' sözünü değiştirmek ve muzu dahil etmek gerek. Bugünümüzde Amerikanlar elma ve portakalı birleşiminden fazla muz yiyorlar.

Muzun vücudunuzu sağlıklı tutmasının bir kaç nedeni daha var.

  1. Tansiyonun düşmesini sağlar

Muzların tansiyonu düşürmesinin ve seni felç veya kalp krizi geçirmekten korumasının sebebi az sodyum ve çok potasyum içermesidir. Sağlıklı bir kalbin meyvesidir.

  1. Mide ekşimesine karşı tedavi

Muzu doğal bir antiasit, asit bağlama maddesi olarak görünebilir. Bir muz bile mide ekşimesine faydalı olabilir ve böylece semptomları azaltabilir.

  1. Demir kaynağı

Kansızlık demir içeren bir beslenme ile tedavi edilebilir ve muz demir içerir. Kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin oluşturmakta yardımcı olur ve vücudundan akan kanı güçlendirir.

  1. Enerji sağlar

Eğer spor salonuna veya herhangi bir yere gidip spor yapmak istiyorsanız öncesi bir veya iki muz yemeniz faydalı olabilir. Bir veya iki saat süre boyunca daha enerjik olmanızı sağlayacak. Yani sporunuzu bitirmek için yeterli olan bir süre.

  1. Mide için faydalı

Mide urları çekenler bazı besinlerden uzak durmaları önerilir. Besleyici meyve olsa bile, ağrılara sebep olması veya çıbanlara zarar vermesine sebep olabilir. Mide urları çeken insanlar muzu yumuşak ve hafif olmalarından dolayı sorunsuz yiyebilir. Hatta muzun lapa gibi olması mide duvarını asitler ve diğer yanılmalardan korur.

  1. Depresyona karşı yardımcı olur

Muzun depresyona karşı iyi gelmesinin sebebi yüksek düzeyde triptofan içermesi ve bunun vücutta serotine dönüşmesi ile açıklanır. Serotin ise insanı daha mutlu ve daha dengeli hale getirir ve genelde moralini daha yüksek tutar.

  1. Kabızlığı önler

Muz yeterli miktarda safra maddesi içerir ve bu nedenle bağırsak hareketliliğinin sürekli kalmasını destekler. Böylece doğal bir şekilde kabızlığa karşı korur.

  1. Sinirleri sakinleştirir

Bazı şeyler sizin zaman zaman stresli olmanızı veya moralinizin bozulmasını sağlar. Muz yemeği hiç düşündünüz mü? Şeker seviyenizi düzenlemenize yardımcı olabilir ve içerdiği B vitamini ile sinirlerinizi sakinleştirebilir. Sonuç daha rahat bir kişiliğe sahip olmanızdır.

  1. Vücut sıcaklığını kontrol eder

Dışarısı çok sıcak ise eğer, muzun vücudun sıcaklığını düzelttiğini unutmayın. Vücudunuz ateş nedeniyle sıcaklamış ise muzun bu sıcaklığı düşürebildiği de doğrudur.

Kaynak: Hekimzade

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle