Muzun En İyi Yerini Atıyormuşuz

Ne yaparsanız yapın, kabuğunu atmayın.

Muzlar; proteinli smoothie'ler, tatlılar, dondurmalar ve hatta yoğurtla karıştırmak için ideal. Ama çoğumuzun bilmediği şey muzun en iyi kısımlarından birini göz ardı edip çöpe attığımız.

Muz kabukları tamamen yenilebiliyor ve hatta oldukça da sağlıklı. Business Insider sitesinde yazdığında göre, Hindistan gibi bazı ülkelerde insanlar on yıllardır muzun kabuğu yiyerek besin değerinden faydalanıyor. Bu Batılı ülkelere garip geliyor, çünkü muzun içi yumuşak ve tatlıyken kabuğu sert, lifli ve acı. Bu da onu itici yapıyor ve çöpe atmanız gereken bir şey gibi duruyor.

Beslenme uzmanı Laura Flores, LiveScience sitesine şunları söylüyor: "Ama yanılıyoruz. Muz kabuklarını smoothiler için blenderdan geçirmekle kalmayıp, aynı zamanda kızartabilir, fırında pişirebilir ve haşlayabilirsiniz. "Muz kabuğunda yüksek oranda B6 ve B12 vitamininin yanısıra, magnezyum ve potasyum da var. Aynı zamanda lif ve protein de içeriyor."

Dahası, 2011 yılında yapılan bir araştırmada muz kabuklarının içme suyunu saflaştırdığı bulundu. Yani belki de ekstra besin desteği için muz kabuklarına balıklama atmamalıyız ve işe pişirmekle başlayabiliriz.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle