Batı'daki İslamofobininin Nedenleri

Gerek Avrupa gerekse Ameri­ka’da ve aşırı sağcı politikacılar eliyle sürdürülen Müslümanların şeytanlaştırılması operasyonu son dönemde gerçekten ürperten boyutlara gelmiş vaziyette. Batı’da Müslümanlara yönelik öylesine acımasız bir algı operasyonu yürütülüyor ki artık sadece Arapça konuşmak ya da İslami kimliği ön plana çıkartan kıyafetler giymek uçaktan indirilme gerekçesi yapılabiliyor.

Amerika’da son yıllarda hızla yükselen İslam karşıtlığının nedenlerine ilişkin yapılan araştırmalar ise Donald Trump gibi kimi siyasilerin “kışkırtıcı” söylemlerinin ABD’de İslamofobik dalgayla nefret saldırılarının artışında oldukça etkili olduğunu gösteriyor

ABD’de İslamofobiyi destekleyen grupları paraya boğulması bir başka neden olarak sıralanıyor. Amerika’da sadece 2008-2013 yılları arasında 33 İslamofobik gruba toplam 205 milyon dolarlık kaynak aktarılmış. İslamofobiyi körüklesinler diye!

AVRUPA'DA İSLAM KARŞITLIĞI

Avrupa’da ise medya ve siyasilerin islamofobik söylemlerinin yanı sıra mülteci krizi İslam ve yabancı düşmanlığın artışındaki en önemli nedenlerden biri olarak sıralanıyor.

İslamofobi ve yabancı düşmanlığının Batı’da geldiği noktayı ise Leipzig Üniversitesi’nin son araştırması gösteriyor. Araştırma yabancı düşmanlığının zirve yaptığı Almanya’da gerçekleştirilmiş. Araştırmanın en çarpıcı yönü Almanların çok önemli bir bölümünün ülkelerinde artan yabancı düşmanlığından rahatsızlık duymadığını göstermesi olmuş. Araştırmaya göre her 10 Alman’dan 8’i Alman devletinin ırkçı uygulamalarını destekliyor. Almanların sadece yüzde 35’inin İslam ve yabancı karşıtı PEGIDA’nın hedeflerine onay vermiyormuş.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 365. Sayı, Temmuz 2016

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle