İslamofobi İçeren Oyunlar

İslamofobi içeren oyunlar, İslam'ı aşağılayan, küçük gören ve kötüleyen bir yapıya sahip. Hangi oyunlarda ne gibi İslamofobik içerikler var ve bunların önüne geçmek için biz neler yapabiliriz? İşte sizler için hazırladığımız "İslamofobi içeren oyunlar" dosyası...

İslamofobi kelime olarak ”İslam korkusu” anlamına gelmekte, Müslümanlara ve İslam dinine önyargı ve ayrımcılıktan kaynaklanmaktadır. İslamofobi’nin tarihi Endülüs’ün fethedilmesine kadar inmekte ve Haçlı seferleriyle derinleşmektedir.

İslamofobi’nin tarihine şöyle bir göz atarsak 1980’li yılların sonları dikkatimizi çekmektedir. 1991’de Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Avrupa’nın düşmanları konumundaki Marksizm ve Komünizm düşman çerçevesinden çıkmıştır.

Bunun üzerine Avrupa’da yaşayan bireyler için yeni bir düşmana yani bir ”öteki” ne ihtiyaç duyulmuştur. Avrupalı siyasetçiler ve medya ise bu potansiyel düşmanı kısa sürede bulmuştur. Bu yeni düşman “İslam Ülkeleri”dir.

İSLAMOFOBİ 11 EYLÜL SONRASINDA POPÜLER HALE GELDİ

Islamofobi-Reuters-promo

Yıllara göre İslamofobi yoğunlaşmış veya durağanlaşmış, son 10 yılda ise daha popüler hale geldi. İslamofobi’nin son 10 yılda popülaritesinin artmasında Samuel Huntington’un “Medeniyetler Çatışması” adlı makalesinin payı ise büyüktür. Batının İslamofobi algısında kuşkusuz ki 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’ne bombalı saldırı düzenleyen, 11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren El Kaide terör örgütünün payı büyüktür. El Kaide, Cihad anlayışı için yaptığını savunduğu binlerce masum sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırıları ile insanların aklındaki “İslam’ın barış ve hoşgörü dini olduğu kanısını” akıllardan silmiştir. 11 Eylül 2001’de New York’taki İkiz Kulelere yapılan saldırılar ise bir süreliğine uykuda olan İslamofobi’yi uyandırmakla kalmamış, Avrupa için dönüm noktası sayılabilecek bu saldırılar İslam dininin terör, şiddet, köktendincilik ile anılmasına neden olmuştur. Bu da İslam’ın hoşgörü ve kardeşlik imajını zedelemiştir. Yapılan araştırmalar İslamofobi’nin Avrupa’da bir trend haline geldiğini gözler önüne sermektedir. Geçtiğimiz dönemlerde yaşadığımız olaylar ise Batı’daki bu İslam korkusunu yine Batı’nın tetiklediğini göstermektedir. İslam dinine hakaret eden karikatürler, peşinden “Müslümanların Masumiyeti” filmi, Avrupa’da yaşayan gayrimüslimler arasındaki huzur bozan nitelikteki olaylar ve kışkırtıcı eylemler İslamofobi’yi tırmanışa geçirmiştir. Son birkaç yılda ölüm ve yaralanmaların yaşadığı birçok İslamofobik olay olmuştur.

AVRUPA'DA İSLAM KARŞITLIĞI VEYA İSLAMOFOBİ

Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi’nin (EUMC) “Avrupa Birliği’nde Müslümanlar: Ayrımcılık ve İslamofobi” üzerine Avrupa Birliği’ne üye devletlerde yaşayan Müslümanların durumu hakkındaki raporu gerçekleri gün yüzüne çıkarmaktadır.

batida_islamofobi2

Raporda Avrupa’da yaşayan Müslümanların çalışma, eğitim, barınma alanlarında ayrımcılıkla karşılaştıkları belirtilmektedir. Raporda üye devletlerde İslamofobik olayların Müslümanlara karşı sözlü tehdit ve fiziksel saldırılara vardığı görülmektedir. Ayrıca rapor üye devletlerde ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadeleye yönelik eylemler konusunda da öneriler getirmektedir. Bunlardan bazıları; İslamofobi ve ırkçılık olaylarının kaydedilmesi ve denetlenmesi, üye devletlerde sosyal bütünleşme ve katılım politikalarının uygulanması, istihdam tedbirlerini teşvik, ırkçı olmayan bir toplum için siyasi partilerin harekete geçirilmesi, Avrupalı Müslümanların kamu hayatına daha etkin katılımının sağlaması ve medya ile ilgili çeşitli tedbirlerdi.

İSLAM DÜŞMANLIĞI YAPAN OYUNLAR VEYA OYUNLARDA İSLAMOFOBİ

Günümüzde çocukların ve gençlerin oynadığı onlarca oyun bulunuyor. Çoğu eğlendirme amacı taşıyan bu oyunlarda Müslümanlara saldırı, hakaret, aşağılama içeren özellikler bulunduğunu görebiliyoruz.

İşte açık açık oyunlarda İslam düşmanlığı yapan ve İslamofobiyi besleyen oyunlar:

GETREADY MİNARETT ATTACK

İsviçre’de geliştirildi. Ülkedeki minare refarandumu öncesinde piyasaya çıktı. Aşırı sağcı politikacılar tarafından piyasaya sürüldü.Minareleri bombalayarak patlatma üzerine kuruludur. Minare üzerinde sakallı ve fesli müezzinler tasvir edilmiştir.

İsviçre’de minarelerin yasaklanması için 29 Kasım’da yapılacak referandum öncesi minare karşıtları bir de internette “Minareye saldırı” oyunu başlatması tepkilere yol açtı.

Oyunu başlatan aşırı sağcı politikacı “Ama müezzine ateş edilmiyor” diye kendini savundu. İsviçre'de minare inşaatlarının yasaklanması konusunda 29 Kasım’da yapılacak referandum öncesi kampanyalarını sürdüren minare karşıtları, internete koydukları “Minareye saldırı” oyunuyla büyük tepki çektiler.

“Minarett Attack” adlı oyunda amaç minarelerin yükselmesini ve müezzinin ezan okumasını engellemek. Bunun için müezzinin üzerine gidilip düğmeye basılıyor.

İsviçre halkını minare yapımına karşı harekete geçirmeyi hedefleyen oyununun mimarı ise, başında aşırı sağcı İsviçre Halk Partili (SVP) Walter Wobmann’ın bulunduğu inisiyatif. Wobmann gelen eleştirileri değerlendirirken “Oyunda müezzine ateş edilmiyor, sadece bir “Stop” işareti çıkıyor” dedi.

image-2

Ürkütücü kampanya Oyunun sonunda “İsviçre minarelerle doldu. Bunun olmaması için 29 Kasım’daki referanduma katılın ve minare yasağına “evet” oyu verin” çağrısı yapılıyor. İsviçre geçtiğimiz haftalarda yine SVP partisinin başlattığı minare karşıtı afiş kampanyası ile gündeme gelmişti. Afişlerin birinde, tesüttürlü bir kadın füzeleri çağrıştıracak şekilde çizilmiş minarelerle bezenmiş İsviçre bayrağının önünde resmediliyor. Afişlerle ilgili bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu “Ürkütücü bir kampanya” yorumunda bulunmuştu.

Karşı oy verin İsviçre’de yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre halkın yüzde 51’i minare yapımına karşı değil ve referandumda “Hayır” oyu verecek. Verilen bilgiye göre halkın sadece yüzde 35’i minare yapımına karşı. Ülkedeki dini cemaatler, aşırı sağcıların isteğinin aksine yasağa karşı oy vermeye çağırdılar.

İsviçre İslam Federasyonu Çatı Birliği Başkanı Hisham Maizar “İnsanları aşağılayan iğrenç bir oyun” derken Irkçılığa Karşı Birlik (EKR) Başkanı Georg Kreis “Savcılık ve mahkemeler bu gelişmelere son vermeli” çağrısında bulundu. Ancak gelen tepkilere rağmen dün oyun hala internette oynanabiliyordu. (Hürriyet Avrupa)

image-1

İsviçre’de İslam karşıtlığı bilgisayar oyunlarına da yansıdı. Oyunda yerden mantar gibi biten minareler ve ezan okuyan müezzinler vuruluyor… Oyunda puan almak için, yerden mantar gibi biten devasa minarelerin şerefelerinde beliren müezzinleri vurmak gerekiyor. Aksi takdirde sürekli ezan okuyorlar.

Oyun, aşırı sağcı kesimi memnun etmiş görünüyor. İnternet forumlarında, “10 bin puan aldım. Şahane! Hayallerim nihayet gerçek oluyor. Mükemmel bir oyun! Bizim kronik alıngan Müslümanlarımız da mükemmel bulur mu acaba?” yorumları dikkat çekiyor. Oyunu deneyenlerin bazıları ise tedirgin: “Daha ne kadar aptal olmak gerekiyor ki; bu oyunla bizi eleştirenlerin eline koz veriyoruz. Bu, hareketimizin işine gelmez.” 29 Kasım’da yapılacak ‘minare referandumu’ için hazırlıklarını yoğunlaştıran Minare Karşıtı İnisiyatifi, İsviçre’yi ikiye bölen ırkçı afişlerden sonra bir adım daha atarak internet sayfası üzerinden saldırılarını sürdürüyor. Ülkede minare yasağı konulması için bu çalışmaya imza atan hareket, bir internet sitesine yerleştirdiği oyunla minareyi hedef gösteriyor.

Oyunun başlangıcında huzurlu bir coğrafya göze çarpıyor. Karlı yüksek dağlardan birinin üzerinde İsviçre bayrağı dalgalanıyor. Dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri. Ancak ‘başlat’ komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükseliyor. Bundan sonrası oyunu oynayana kalıyor. Ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan alıyor. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okuyorlar.

Oyunun arkasında ise afiş faaliyetlerinde olduğu gibi İsviçre Parlamentosu’nda en çok milletvekili bulunduran aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) görülüyor. İnisiyatif Komitesi Başkanı Walter Wobmann, aynı zamanda İsviçre Milli Meclisi’nde bir milletvekili.

SVP’nin bir önceki afiş propagandası ise eleştirilere rağmen Zürih ve Luzern şehirlerinin sokaklarında boy gösteriyor. Söz konusu afişlerde ön planda peçeli bir kadının resmedildiği afişlerin arka planında füze şeklindeki minarelerin, zemini oluşturan İsviçre bayrağını yırtarak yükseldikleri görülüyor.

Zürih şehri, afişleri İslam’ı olumsuz, tehdit edici ve tehlikeli göstermesi sebebiyle gerçeğe uygun görmese de, ‘düşünce özgürlüğü’ kapsamında kabul ettiğini açıklarken, Winterthur, Luzern, Cenevre ve St.Gallen de bu yönde hareket etti. Freiburg, Basel, Lozan ve Yverdon’da ise söz konusu afişlerin kamu alanında asılması yasaklandı.

DAVİL MAY CRY 3 DANTE'S AWAKENİNG

2005 yılında ABD'de Capcom, Ubisoft firması tarafından yapılan oyun 3. şahıs keskin nişancı ve aksiyon oyunudur. PlayStation 3, PlayStation 2, Microsoft Windows, Mac OS'da oynanıyor. Resmi olarak 1.5 milyon sattı. Şirket 2014'te total olarak 940 milyon dolar gelir elde etti.

Oyunda kullanılan kapı görseli "KABE"nin kapısıdır. Oyunda iluminati işaretlerini kullanılıyor.

image-1-1image-2-1image-3

RESİDENT EVİL5

2009 yılında Japonya'da Capcom firması tarafından çıkartılan oyun, 3. şahıs ilerlemeli aksiyon oyunudur. PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows'ta oynanıyor.

5 oyundan oluşan seri şirketin en önemli oyunlarındandır. Türkiye listelerinde ilk 5, dünya sıralamasında ilk 10 dadır. Şirketin yıllık kazancı 3 milyar dolara yakındır.

Oyunda yerlerde "Kur'an-ı Kerim" bulunmaktadır. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) kabrinin kapısı zombilere saldırmadan önceki büyük giriş olarak tasvir edilmiş.

2007 yılında ABD'de yapılan oyun, Activision, RedOctane, Aspyr Media firmaları tarafından üretildi. PlayStation 3,PlayStation 2, Xbox 360, Wii, Microsoft Windows, Mac OS gibi platformlarda oynanıyor.

Eş zamanlı notalara basma yeteneği üzerine kurulu müzik enstrümanı çalma oyunu. Oyun türünde rakipsiz ve ülkemizde de oldukça popüler. Yapımcı şirketin geliri 3 milyar dolar seviyesinde.

Oyunda gitar çalan ve şarkı söyleyen karakterlerin üzerinde durduğu zeminde Arapça "ALLAH" yazıyor.

image-5 image-4-1 image-2-3 image-7-1

AYO DANCE

Çıkış tarihi tam olarak bilinmeyen oyun Japonya yapımı. Audition firması tarafından üretilen oyundaki karakterlerin ve müzik aletlerinin altında "Kur'an-ı Kerim" bulunuyor. PC, Mac OSX platformlarında oynanıyor. Oyunda farklı karakterler, müzik aletleri ve sahnelerle müzik yapma oyunu.Oyundaki karakterlerin ve müzik aletlerinin altında "Kur'an-ı Kerim" bulunmaktadır.

image-1-3

BOMB GAZZE

2014 yılında İsrail'de çıkan oyunu PlayFTW firması üretti. Andrid'de oynanıyor.

Oyuna girenler Gazzeli’lerin üzerinden uçak uçurarak masum sivil halkın üzerine bomba bırakıp puan kazanıyordu. Yoğun tepkiler üzerine bu oyun Google Play'den kaldırılmıştır.

Oyuna girenler Gazzeli’lerin üzerinden uçak uçurarak masum sivil halkın üzerine bomba bırakarak puan kazanıyordu. Gazze’yi bombalayıp, çarşaflı kadınları ve cübbeli erkekleri öldürme üzerine oyun...

bomb-gaza

PlayFTW adlı katliam destekçisi bir grup tarafından Google Play‘e yüklenen “Bomb Gaza” adlı oyun kullanıcıların tepkileri üzerine Google Play’den kaldırıldı. Oyuna girenler Gazzeli’lerin üzerinden uçak uçurarak masum sivil halkın üzerine bomba bırakarak puan (?) kazanıyordu.

Oyun yayında kaldığı süre boyunca 500 veya 1000 kez downlaod edildi. Katliam destekçisi grup PlayFTW Google Play’de şu anda piyano ve uzay oyunu olmak üzere 2 adet oyuna sahip. Google Play üzerinden iğrenç oyuna tepki gösteren kullanıcılar aşağıdaki mesajları bıraktılar.

bomb-gaza-game-google-play

Oyun ayrıca dünya çapında birçok kişiden tepki aldı ve sosyal medya kullanıcıları tepkilerini sosyal medya platformları üzerinden dile getirdiler.Kullanıcılar daha çok Google Play’in kullanım koşullarına ters düşen bu insanlık dışı uygulamaya nasıl izin verdiğini tartıştı.

CLIVE BARKERS UNDYING

2011 yılında İngiltere'de çıkan oyun, DreamWorks, Westlake, EA Games, Aspyr, Clive Barker firmaları tarafından üretildi.

Microsoft Windows, Mac OS X platformlarında oynanan oyun tek kişi ile öldürme ve hayatta kalma üzerine kurgulanmıştır.

Oyundaki ana karaktere saldıran şeytanın, arapça ayetin üzerinde durarak karaktere saldırılar yapması...

image-1-4image-2-4

COUNTER STRIKE

1999 yılında İngiltere'de üretilen bir oyundur. Valve Corporation, Vivendi SA, Sierra Entertainment, Microsoft Studios firmaları tarafından çıkartıldı. Microsoft Windows, Linux, Xbox, Mac OS X gibi platformlarda oynanıyor.

Oyun teröristler (Terrorists) ve terörle mücadele ekibi (Counter-Terrorists) olmak üzere iki takım olarak devreler halinde oynanmaktadır. Her devre başında takımlar önceki devreki başarılarına göre kazandıkları para ile kendilerine silah alırlar. Ekonomi sistemini bu şekilde uygulayan ilk oyun olmuştur.

Oyunda komandolar tereristleri öldürürken, teröristler "Allahu ekber, La ilahe illallah" diye bağırıyorlardı. Müslümanların yoğun tepkisi üzerine yapımcı firma güncelleme yaparak bu ses efektlerini sildi.

image-1-5image-2-5

MUSLİM MASSACRE

2008'de ABD'de çıkan oyun Eric 'Sigvatr' Vaughn firması tarafından üretildi. Microsoft Windows'ta oynanıyor.

Tek kişilik öldürme, yok etme türünde oyunun onunda Hz. Muhammed'in (s.a.v.) öldürülmesi isteniyor.

Oyundaki ana karaktere saldıran şeytanın, Arapça ayetin üzerinde durarak karaktere saldırılar yapması... Çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine bir oyun, Oyun sonunda Hz. Muhammed'in (s.a.v.) öldürülmesi isteniyor.

image-3-2image-1-6

PACMAN

Hangi ülke ve firma tarafından ne zaman üretildiği tam olarak bilinmeyen oyun online platformlarda oynanıyor.

Pac-Man ilk olarak Namco tarafından yapılmış bir oyundur. 1980 yılında çıkmış ve kısa sürede popüler bir oyun olmuştur. Pac-Man'de oyuncu, bir labirent içerisinde hareket ederek sarı diskleri bitirmeye çalışır.

Dünyaca ünlü pacman oyununun müslüman çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunu. Oyun da müslüman kadınlar saldırılması gereken bakireler olarak tasvir edilmiş.

image-2-6image-1-7

SAM SEIOUS

2001 yılında ABD'de çıkan oyun, Gotham Games (Xbox, Gold), Global Star Software (Palm OS), Devolver Digital tarafından üretildi.

Microsoft Windows, Xbox, Xbox 360, Palm OS platformlarında oynanan oyun dünyayı kurtarmak için öldürüp yokeden bir askeri konu alıyor.

Hz. Ali'nin kabrine saldırı içeren vahşi bir oyundur. Oyunda Hz. Ali'nin kabri, üzerinde bulunan işleme ve yazıtlara kadar bire bir tasarlanmış.

image-1-8image-5-1image-6-1

ZACK & WİKİ

2007'de Japonya'da çıkan oyun CAPCOM firması tarafından üretildi. Nintendo Wii platformunda oynanıyor. Korsan karakteri ve maymun ile birlikte bölüm geçmeli bulmaca, bilmece ve kötü karakterleri öldürmek üzerine kurulmuş bir oyun.

Oyunun ana karakterleri oyunda bulunan düşmanları öldürdükçe onlar "ALLAH-U EKBER" diye bağırıyorlar.

image-2-7image-1-9

HITMAN

2000 yılında ABD'de çıkan oyun, Eidos Interactive ve Square Enix firmaları tarafından üretildi. Oyun Playstation, Xbox 360, Nintendo Wii, Microsoft Windows, Mac OS X, Android, IOS platformlarında oynanıyor.

Oyun tarzı seri katil ve suç örgütü oyunudur. Üçüncü şahıs oyunudur. DNA'sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye’de de yılın en iyi oyunları arasında yer alır. Dünyada en çok satan oyun serilerinin başındadır. Geçen sene şirket toplamda 155 milyon dolar elde etti.

Oyunda kullanılan kapı görseli KABE kapısının aynısıdır.

image-1-10image-2-8image-3-3

İSLAMOFOBİ İÇEREN OYUNLARLA İLGİLİ NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Dijital oyunlardaki İslamofobik unsurların önüne geçilmesi için çalışma başlatan Gençlik ve Spor Bakanlığı bu kapsamda kurdukları internet sitesinde İslamofobi içerikli oyunlar teşhir edilecek ve site üzerinden ihbar edilebilecek.

www.oyunlardaislamofobi.com internet sitesinde bu oyunlar teşhir ediliyor. ‘İhbar et’ butonu ile oyunlardaki İslamofobi içeriklerini siz de paylaşabilirsiniz. Oyunlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki fotoğrafı tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Gençlik ve Spor Bakanlığı, oyunlardaislamofobi.com

İslam ve İhsan

İSLAMOFOBİ İÇEREN OYUNLARI İHBAR HATTI

İslamofobi İçeren Oyunları İhbar Hattı

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • ALLAH RAZI OLSUN

  Bende bir resim göndermek istiyorum şu sıralar bunlarla çok karşılaşıyorum mesela daha z önce call of duty 4 de cami bombalanıyordu töbe haşa serius sam 3 de de aynısı oluyodu bile bile gözümüze sokuyorlar

  counter bence islam ı kullanıp teröristlik yapanlardan bahsetti

  abi gtayı da yazın

  • Gta da ne var

  Allah razı olsun abi valla böyle yazılar görmek ,eline saglik böyle devam et abi...☺

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.