BATI, KEŞMİR İÇİN SOMUT ADIM ATMIYOR

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Al Ahsan, "Batı dünyası, etnik, ulusalcı ve bencil bir politika izliyor. Keşmir'de sorunu çözmeye yönelik somut bir adım atmıyor." dedi.

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Al Ahsan, Keşmir sorununa yönelik soruları yanıtladı.

Keşmir'in 27 Ekim 1947'de Hindistan tarafından işgal edildiğini, Hindistan'ın bu işgalini sonlandırılması ve topraklarının geleceğiyle ilgili kararı Keşmir halkının vermesi gerektiğini ifade eden Ahsan, "Birleşmiş Milletler'in önerdiği ve bir çözüm yolu olarak düşünülen referandum Hindistan’in müdahaleleri yüzünden birçok kez başarısızlıkla sonuçlandı." diye konuştu.

Ahsan, Hindistan'ın Keşmir halkını inkar etmeye devam ettiğini, dünya bu konuda tek vücut olsa bile Hindistan'ın sorunun çözümü için referanduma onay vermeyeceğini ve çözüm için bir adım atmayacağını dile getirdi.

HER GÜN İNSANLAR ÖLÜYOR

Hindistan'da bağımsızlık günü kutlamaları sırasında Hizbul Mücahid'in lideri Burhan Wani'nin öldürülmesi ile başlayan süreci de değerlendiren Ahsan, şunları anlattı:

"Burhan Wani'nin hikayesi Keşmir'de acı çeken, zulme uğrayan binlerce Müslüman gencin hikayesidir. Burhan ve kardeşi Hindistan işgaline karşı durmuş ve bu yüzden tutuklanmıştı. Tutuklama sırasından, Hindu askerler tarafından kötü muamele yapıldı. Onuru ve itibarı kırıldı. İşgalci Hindistan askerlerinin katliamları Wani'yi öldürmelerinden sonra da devam ediyor. Şiddeti tırmandırmasına rağmen Hindistan hükümeti ısrarla dünya kamuoyuna Keşmir'deki olayların kontrol altında olduğu imajını vermeye çalışıyor. Oysa ki bölge patlamaya hazır bir bomba gibi. Her gün insanlar ya ölüyor ya da topraklarından ayrılıyor."

ULUSLARARASI CAMİA CİDDİYE ALMALI 

Ahsan, uluslararası camia evrensel insan onurunu ciddiye almaya başladığı zaman Keşmir sorunun da çözüleceğini vurguladı.

Batı'nın, Müslüman dünyada olup bitenlere mesafeli yaklaştığını aktaran Prof. Dr. Ahsan, şöyle devam etti:

"Orada bir bölge alev alev yanıyor. Neden dünya bunun için bir şey yapmıyor, doğrusu bunu anlamak, açıklamak çok zor. Bana göre, uluslararası camia, direkt kendini, kendi bölgesini ilgilendiren konular için ayağa kalkıyor ya da bir şeyler yapıyor. Yoksa evrensel değerler çok da umurlarında değil. 'Sana nasıl davranılmasını istiyorsan, insanlara öyle davran' diye bir altın kural var. Maalesef, bu idealizm, bencilliğin, ulusalcılığın ve etnik bağnazlığın gölgesinde kalıyor. Batı dünyası hiçbir zaman bu altın kuralı Müslümanlar için uygulamadı."

Birleşmiş Milletler'in (BM), Filistin ve Keşmir sorununda attığı bütün adımların başarısızlıkla sonuçlandığına değinen Ahsan, "Maalesef Birleşmiş Milletler Keşmir’de bir başarısızlığa daha imza attı. Sorunun çözümünde başarısız oldu. Çünkü dünya güçlerinin değerleri, evrensel değerlere dayanmıyor, daha çok kendi çıkarları söz konusu. Ne zaman, dünya Filistin ve Keşmir sorununu çözmek için yek vücut olsa, bir araya gelse, bir şekilde bunun önü kesiliyor. Uluslararası organizasyonlar, sorunun çözümü için ne zaman bir adım atsa, kendi çıkarlarını düşünen dünya güçlerinin engelleriyle karşılaştı." diye konuştu.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle