AMERİKALI MÜSLÜMANLAR 'ÖRNEK VATANDAŞ'

ABD'de Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, Amerikalı Müslümanların "en dindar ve vatansever" dini gruplar arasında olduğunu ortaya koydu.

Müslümanlar, Yahudiler, Protestanlar ve Katoliklerle yapılan anketleri derleyen raporda, Amerikalı Müslümanlar, son aylarda özellikle Cumhuriyetçi başkan aday adaylarının söylemlerindeki Müslüman karşıtı propagandanın aksine "örnek vatandaş" olarak değerlendiriliyor.

Geçen yıl özellikle Paris ve Kaliforniya eyaletinin San Bernardino şehrindeki terör saldırılarının ardından ABD'de Müslümanlara ve camilere yönelik saldırılarda ciddi artışlar kaydedilmişti. 2016 yılı başında yapılan bu araştırma, söz konusu saldırılara rağmen Amerikalı Müslümanlar sivillerin hedef alınmasına en fazla karşı olan dini grup oldular. Araştırmanın ortaya koyduğu çarpıcı sonuçlardan biri de Amerikalı Müslümanların yüzde 65'inin "sivillerin askeri unsurlar tarafından hedef alınıp öldürülmesine" karşı olmaları. Aynı konuyla ilgili oran Yahudilerde yüzde 45, Katoliklerde yüzde 43 ve Protestanlarda ise yüzde 42 olarak tespit edildi.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 364. Sayı, Mayıs 2016

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle