Altınoluk Dergisinin Temmuz 2020 Sayısı Çıktı!

Altınoluk dergisinin 413. sayısı çıktı. Altınoluk dergisinin Temmuz 2020 sayısı “Müslümanca Yaşama Sanatı ” kapağıyla yayınlandı.

“Müslümanca Yaşama Sanatı ” kapağıyla çıkan Altınoluk dergisinin 413. sayısı şu şekilde takdim edildi.

Hayatı Elhamdülillah Yapmak

Bir Hak dostu öğrencisine şu tavsiyede bulunmuş: “Sıcak bir zamanda suyu ılık içersen ağzından kuru bir elhamdülillah sözü çıkar. Ama suyu soğutur da içersen bütün âzâların elhamdülillah der.”

Şükür sadece dilin ya da kalbin değil, bütün âzâların şükrü olduğunda başka bir yere irtifa edilir. İdrak ile zevkin vahyin ışığında birlikte yeşerdiği ve mahsûlü kalb-i selim, akl-ı selim ve zevk-i selim olan bu yeri biz Müslümanca yaşama sanatı olarak adlandırıyoruz.

Müslümanca yaşama sanatı, her nefesi şuurla alınıp verilen bir seyirdir. O seyre hayatı Âlemlere Rahmet Efendimiz’den bu yana akıp gelen bir güzellik mecrasına raptetme ile erilir. Oradan devşirilen ibret, hayret ve haşyet dersleri kalbin En Yüce Dost’a doğru seyrinin nakışlarına dönüşür. İdrak, zevk ve vahyin muhteşem birlikteliği o nakışların sahibini Müslümanca yaşama sanatının müşahhas bir numunesi yapar.

Bu ay vefatlarının sene-i devriyesini idrak ettiğimiz Hâce Musa Topbaş rahmetullâhi aleyh işte böyle bir müşahhas numuneydi. O’nu görenler; imanın aşkla yaşanmasından doğan manevi zevkin, akıl ve zekâ ile harika imtizacına şâhit olurlardı. Her tarafından ayrı ışıklar saçan bir kristali andıran bu hâl, şüphesiz Hakk’ın şeriatını fıtratının tabii bir hassasına dönüştürebilme marifetinin bereketiydi. O’nun hayatı bu zaviyeden, kulluk şerefini bütün şereflerin üzerine çıkarmış güzel bir kulun hamd ve şükür niyazıydı. Ezcümle O’nun hayatı, gönülden kopup gelmiş, işitene ferahlık veren “elhamdülillah” kelimesinin tezahürüydü.

Bu sayımız Musa Efendi rahmetullâhi aleyh’in şahsında Müslümanca yaşama sanatını konu ediniyor. O’nun, Rabbimizin Habîb-i Edîbi’ne râm olmuş güzel hayatında Müslümanca yaşama sanatına dair güzel misaller olduğuna inanıyoruz. Niyazımız istifadeye medar olmasıdır.

Ay sonunda hulûlü ile müşerref olacağımız Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, bir sonraki sayımızda buluşmak temennisiyle hepinizi Allah’a emanet ediyoruz.

M.Lütfi Arslan

Altınoluk dergisi temin etmek ve abonelik için tıklayınız...

Taziye

Geçtiğimiz ay içerisinde Bursa’da Altınoluk adına her türlü hizmeti büyük bir gönül hoşluğu ile ifa etmiş muhterem Ahmet Kocabaş ağabeyimizi Rahmet-i Rahmân’a uğurladık. Ahmet ağabeyimiz Üstâdı Musa Efendi gibi Müslümanca yaşama sanatının müşahhas örneklerindendi. Dergimiz kurulduğu günden beri bizi hiç yalnız bırakmamıştı. Her türlü organizasyonumuzu seve seve üstlenmiş, abone çalışmalarında büyük fedakârlıklarda bulunmuştu. Sadece Bursa’nın değil, Bursa’ya giden her Altınoluk dostunun hizmetine koşan bir derya gönüllüydü. Allah kendisinden ebediyen razı olsun. Vefatından üç gün evvel kendisi ile röportaj niyetimizi ilettiğimizde: “yakında iyi olacağım, iyi olduğumda sizi arayacağım” demişti. Sözü yerde kalmadı; gerçekten zor bir hastalık döneminden sonra esas iyiliğe kavuştu ve bizi taziye için davet etmiş oldu. Emir Sultan Camisi’nde o gün Ahmet ağabeyimizden hayatın en derin dersini binlerce seveni ile birlikte aldık. O’nun bize anlattığını iç sayfalardan değil de tam da buradan vermek varmış. Yüzü güzel, özü güzel, hizmette öncü, tevazuda zirve Ahmet ağabeyimize rahmet niyaz ediyor, siz okuyucularımızdan ruhu için bir Fatiha ve üç İhlâs’ı esirgememenizi istirham ediyoruz.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle