ZATÜRRE NEDEN ORTAYA ÇIKAR? BULAŞICI MIDIR?

Kış hastalığı olarak bilinen, kronik rahatsızlığı olanlarda ise, daha ağır seyreden ve zaman zaman ölümle netîcelenebilen zâtürre ile ilgili uzmanlar mühim uyarılarda bulundu.

Kış mevsiminde sıklıkla görülen ve ağır geçen griplerin zâtürreye ortam hazırladığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, zâtürre ile ilgili merak edilenleri şöyle anlattı:

ZÂTÜRRE NEDEN ORTAYA ÇIKIYOR?

Akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan, eşlik eden başka bir hastalığı olmayan hastalarda, günlük hayatı sırasında görülebilen, kronik bir rahatsızlık sahibi olan kişilerde daha ağır bir şekilde seyreden ve zaman zaman ölümle netîcelenebilen ateşli bir hastalıktır. Bu hastalıkta akciğerlerde bulunan hava kesecikleri iltihaplı bir sıvıyla dolduğundan akciğerlerin görevi olan oksijen alışveriş işlevi bozulur ve bu sebeple kanda oksijen düzeyi azalır. İltihaplanmaya virüs, bakteri veya mantar gibi mikroorganizmalar sebep olur.

BULAŞICI MIDIR?

Zâtürreye sebep olan bu mikroplar kişiden kişiye, yakın temas sonucu bulaşırlar. Hastalığın sıhhatli kişilere bulaşması, öksürük, aksırık ya da hasta kişilerin konuşması sırasında havaya yayılan damlacıkların doğrudan solunması yoluyla gerçekleşir. Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu hâlde yaşadığı okullar, askeriye ve yurtlar zâtürrenin bulaşma olasılığının fazla olduğu yerlerdir. Alkol uyuşturucu maddeler, sigara ve kötü hayat şartları, ağır grip zemin hazırlayan etmenlerdendir.

GRİP ZATÜRREYE ÇEVİREBİLİR Mİ?

Ağır geçen grip hastalığı zâtürreye ortam hazırlar, vücudu aşırı ölçüde zayıf düşüren hastalıkların seyri sırasında da zâtürre ortaya çıkar.

TEDÂVİSİ NEDİR?

Tedâvide antibiyotikler, gerekirse antiviral ajanlar, ateş düşürücüler kullanılması, oksijen alınması, su kaybını karşılayacak ölçüde sıvı alınması, yatak istirahati, bol vitaminli ve yüksek kalorili diyet ile hastanın çok iyi beslenmesi gerekir.

NASIL KORUNMAK GEREKİYOR?

Grip hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan, grip virüsüne yakalanmış insanların öksürme ve hapşırmaları ile ortama saçtıkları virüslerden korunmak için maske kullanmak en etkili yoldur.

Toplu taşıtlar, sinema, tiyatro gibi kalabalık yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek, temizliğe ihtimam göstermek gibi tedbirlerle gripten korunmak mümkün olabilir.

Stres, vücut direncini azalttığı için hastalıklara da zemin hazırlayan en mühim etkenlerdendir. Bu sebeple, çeşitli yollar ile stresten uzaklaşmak sıhhatli kalmayı da beraberinde getirecektir. Sigara içmemek, düzenli uyumak alınacak diğer önlemler arasında sayılabilir.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle