TRUMP’IN ENDİŞELENDİREN A TAKIMI

Türkiye ve İslam dünyası açısından bir başka endişe kaynağı Donald Trump’ın ekibi. Mesela Trump’ın sağ kolu Mike Pence “evanjelist kilise” mensubu ve koyu muhafazakâr görüşleriyle biliniyor.

Trump’ın Savunma Bakanı yani Pentagon’un bir numarası için önerdiği kişi, yıllar önce “Bazı insanlara ateş etmek eğlenceli” sözleriyle tepki çeken General James Mattis. ABD’nin Afganistan ve Irak işgalleri sırasında büyük rol üstlenen Mattis, 2004 yılında kana bulanan Felluce’deki kanlı saldırılarda da öne çıkan bir isim.

Dolayısıyla Türkiye açısından Trump dönemine ilişkin hem iyimserlik hem de kaygı at başı gidiyor denebilir. “Obama döneminden daha kötü olamaz herhalde” varsayımı ile özetlenen Trump dönemine ilişkin temkinli iyimserliğimiz bakalım nasıl sonuçlanacak?

Tüm dünya gibi Obama dönemine de umutla başlamıştık ama inanılmaz bir hayal kırıklığı yaşadık günün sonunda. Donald Trump dönemi ise dünyada genel anlamda endişe ve kaygılarla başlıyor. Bizim açımızdan ise hem umut hem de endişeyle. Bakalım nasıl sonlanacak? Hayal kırıklığı yaşamaya devam mı edeceğiz yoksa ABD ile yeniden yeni bir sayfa açabilecek miyiz? Bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 372. Sayı

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle