Taharet Alırken Sağ Eli Kullanmak Caiz midir?

Peygamber Efendimiz sağ ve sol ellerini hangi işler için kullanırlardı? Taharet hangi elle alınır? Taharetlenirken sol eli kullanmanın gerekçesi nedir?

İslam’da sağ ve sol eli kullanmanın hükmü.

TAHARETLENİRKEN SAĞ ELİ KULLANMA

Abdullah bin Katade’nin babası Katade radıyallahu anh’dan nakline göre; Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Sizden biriniz küçük abdest bozarken erkeklik uzvuna sağ eli ile dokunmasın. Helâya gittiği vakit sağ eli ile silinmesin, (bir şey) içerken de tek solukta içmesin.” (1)

  • Hadisin İzahı

Sağ el yemek ve içmek için, sol el de temizlik için kullanılır. Sol eli olmayanlar tabii sağ el ile temizlenmeye mecburdurlar. Tek solukta su içmenin mahzûru sıhhat yönündendir. Çünkü su tek solukta içilince bardağa solunur. Bardağa solumaksa mikropların suda toplanmasına, mideye daha çabuk inmesine sebeb olur.

SAĞ ELİNİ YEMEK İÇİN KULLANIRDI?

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in zevcesi Hafsa radıyallahu anha’dan: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem sağ elini yemek içmek ve elbisesi için sol elini de bunların dışındaki işler için kullanırdı.

Aişe radıyallahu anha dedi ki: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in sağ eli temizliği ve yemeği için sol eli de helâsı, vücudunda ve elbisesinde olan pisliği temizlemek içindi. (2)

  • Hadislerin İzahı

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem elbisesi ve vücuduna bulaşan yıkanması gereken her şeyi sol elini kullanarak yıkardı.

Dipnotlar:

(1) Buharî Kitâb’utlTahâret, b. 19, c. 1, s. 47; Müslim, Kitâb’ut Tahâret, b. 18, n. 267, c. 1, s. 225; Tirmizî, Ebvâb’ut Tahâret, b. 11, n. 15, c. 1, s. 23; Neseî, Kitâb’ut Tahâret, b. 5, n. 25, c. 1; İbni Mâce, Kitâb’ut Tahâret, b. 15, n. 310, c. 1, s. 113

(2) Buharî, Kitâb’ul Vudu, b. 31, Libas ve Etime; Müslim, Kitâb’ut Tahâret, b. 19, n. 268, c. 1, s. 226; Tirmizî, Kitâb’us Salât, b. 428, n. 608, c. 2, s. 506; Neseî, Kitâb’ut Tahâret, n. 112, c. 1, Kitâbu Zinet n. 5062; İbnli Mâce, Kitâb’ut Tahâret, n. 401

Kaynak: İbrahim Koçaşlı, Sünen-i Ebu Davud ve Tercemesi, Erkam Yayınları

TAHARET NASIL ALINIR?

TAHARET NASIL ALINIR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle