SREBRENİTSA'DA KATLEDİLEN 127 KURBAN DAHA TOPRAĞA VERİLDİ

Srebrenitsa Soykırımı'nda hayatını kaybeden 127 kurbanın cenazesi Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı'nda hayatını kaybeden 127 kurbanın cenazesi, kılınan namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı törende siyasiler, din adamları, uluslararası örgütlerin temsilcileri, diplomatlar ve on binden fazla vatandaş yer aldı.

Heyetler, cenaze namazı öncesinde ilk olarak Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki soykırım anıtına çiçek bırakıp saygı duruşunda bulundu.

Srebrenitsa kurbanlarını anmak için Mostar Köprüsü'nden 'sessizce' atladılar

Bosna savaşında BM'nin askeri üs olarak kullandığı fabrikada tören

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazoviç, cenaze namazının ardından, bir daha asla Srebrenitsaların yaşanmaması dileğinde bulundu.

Tüm Müslümanların kalplerini imanla doldurması için Allah'a dua eden Kavazoviç, "Biz senden yardım diliyoruz. Senin affına sığınıyor, Sana güveniyoruz." dedi.

Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de öldürmeyi yasakladığına dikkati çeken Kavazoviç, "Masum insanları zalimlerin zulmünden koruman için sana dua ediyoruz. Srebrenitsa Soykırımı'nın şehitlerinin günahlarını bağışla. Eğer evlerimizden kovulursak, bizleri Hazreti Muhammed'in geri dönme arzusuyla güçlendir." diye konuştu.

Kavazoviç, "Acımız umut, intikamımız adalet, annelerin gözyaşı dua olsun. Bir daha hiçkimse Srebrenitsa'yı yaşamasın." temennisinde bulundu.

Kavazoviç'in konuşmasının ardından teker teker isimleri okunan 127 soykırım kurbanının cenazesi, yakınları ve vatandaşlar tarafından gözyaşları arasında toprağa verildi.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı bugünkü cenaze törenin ardından 6 bin 504'e yükseldi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle