Şevval Orucu Ne Zaman ve Kaç Gün Tutulur?

Şevval orucu ne zaman ve kaç gün tutulur? Şevval orucunun önemi ve fazileti nedir? Prof. Dr. Ömer Çelik, Şevval orucu hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Ramazan’dan sonra şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Peygamber Efendimiz, “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur” (Müslim, Sıyam, 204; Tirmizi, Savm, 53; Ebu Davud, Savm, 58-59) buyurmuştur.

ŞEVVAL ORUCU NASIL TUTULUR?

Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir. (İbn Abidin, Reddu’l-muhtar, Riyad, 2003; III, 421)   Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

Kaynak: Diyanet Kurulu; Osman Nuri Topbaş, Hak Dostlarının Örnek Ahlakından 2, Erkam Yayınları

ŞEVVAL ORUCU NEDİR?

ŞEVVAL ORUCUNUN ÖNEMİ VE FAZİLETİ NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Selamun Aleyküm Şevval orucuna cuma günü başlayıp hiç birakmadan 6 gün tutabilir miyim yoksa pazar günleri oruç tutulmaz kaidesine mi riayet edeceğiz.

    • Pazar günleri oruç tutulmaz diye bir kâide yok. Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmak sünnettir o yüzden bu günlerde tutulması uygun görülmüş.

    • En faziletlisinin 12.Şevval'den (Perşembe), yani bugün başlayarak 6 güne tamamlamak olduğunu okudum.

Yorum Ekle