Sa’d İbn-i Rebi (r.a.)

Uhud Muharebesi’nde şehit olmak üzere olan Sa’d İbn-i Rebi Hazretlerinin müminlere kıyamete kadar ibret teşkil edecek olan son sözleri…

Sultanü’l Enbiyâ sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Uhûd Muharebesi’nde: “Sa’d bin Rebî’den bana haber getiren olur mu?” buyurmuşlardı. Hemen Übey bin Kâ’b radıyallahu anh: “Ben haber getiririm” diye şehitler ve yaralılar arasına giderek: “Ya Sâ’d!” diye birkaç kere nida etti ise de ses çıkarmayıp, tâ ki: “Rasûlullah beni sana gönderdi ya Sâ’d” deyince “Rasûlullah’a benden selâm söyle” diye bir zayıf ses geldi.

SON SÖZLERİ “AHİDLERİNİ UNUTMASINLAR” OLDU

Hazreti Übey bin Kâ’b baktı ki Sa’d’dır. On iki yerinden yaralanmış, haleti nez’e gelmiş yatıyor, Übey bin Kâ’b’e hitaben: “Kavmine yani ensarı kirama benim tarafımdan söyle ki Leyle-i Akabe’de Rasûlullah’a olan ahidlerini unutmasınlar, gözleri bakar oldukça Rasûlullah’a düşman takarrub edecek olursa indellah ma’zur olamazlar.” deyip vefat eyledi. Rasûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz: “Allah Sa’d’e rahmet eylesin. Allah’a ve Rasûlü’ne hayyen ve meyyiten hulûs üzere olmuştur” buyurdular.

SİZ BANA ÇARŞIYI GÖSTERİN YETER

Rasûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz, hicrette Sa’d İbn-i Rebî, Aşere-i Mübeşşereden Abdurrahman Bin Avf ile muâhât buyurduklarında, Sa’d Abdurrahman’a: “Malımın yarısını vereyim” diyerek muhacir bulunan manevi biraderine kan kardeşliğinin fevkinde olarak ibrâzı meâsiri fütüvvet etmek istemiş ise de Abdurrahman İbni Avf radıyallahu anh cevaben: “Kardeşim malını ve ehlini Hak Teâlâ sana mübarek eylesin! Siz bana çarşıyı gösterin.” buyurmuştur.

Kaynak: Sadık Dana, İslam Kahramanları 1, Erkam Yayınları

VEFÂ NEDİR, KİMLERE GÖSTERİLİR?

VEFÂ NEDİR, KİMLERE GÖSTERİLİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle