Roma'da Müslümanlardan Cami Protestosu

İtalya’nın başkenti Roma’da yaşayan çok sayıda Müslüman, resmi kayıtlı olmayan camilerinin kapatılmasını Kolezyum önünde protesto edip, Cuma namazı kıldı.

İtalya’nın başkenti Roma’nın dünyaca ünlü simgesi olan ve turistlerin en çok ilgi gösterdiği mekan olan antik arena Kolezyum, bugün tarihi bir protestoya sahne oldu.

Yaşamlarını Roma’da sürdüren çok sayıda Müslüman, kendilerine ait olan ve resmi kayıtları olmayan semt camilerinin kapatılmasını Kolezyum’un yanındaki İmparator Konstantin Ark’ı önünde toplanarak, Cuma namazı öncesi protesto etti.

Protesto mitinginde yapılan konuşmalarda Müslümanlar, camilerin suç unsuru yerlermiş gibi gösterilmesine karşı çıkarken, bu hususta yasal düzenlemelerin eksikliğinden yakındı.

Roma’nın içinde yer aldığı Lazio Bölgesi Müslüman Dernekleri Koordinasyonu Sözcüsü Francesco Terri de camilerin kapatıldığı bu durumdan çıkmak ve bir an önce camilere ilişkin yasal bir düzenleme istediklerini belirterek, “Allahu Ekber, terörizm değildir. İslam, barış demektir. Bu meydanın mesajı budur.” dedi.

Protesto konuşmaların ardından yaklaşık 300 kişilik grup, yanlarında getirdikleri sularla meydanda abdest aldıktan sonra hep birlikte Cuma namazını kıldı.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle