Rahmet Ayında Gönüllere Sofralar Kurulacak

Önceki Ramazanlarda olduğu gibi bu Ramazan'da da dünyanın dört bir yanında Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ile iftar sevinci yaşanacak. Hüdayi Vakfı’nda Ramazan hazırlıklarını, Vakıf Koordinatörü Medet BALA ile konuştuk.

Röportaj: Ömer Faruk Yasin

Sayın Hocam, her sene Ramazan öncesi Hüdayi Vakfı’nda farklı bir heyecan ve telaş olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu yıl ne gibi ramazan hazırlıklarınız var?

Efendim, biz, Hüdayi Vakfı olarak kurulduğumuz günden beri, Ramazan ayı çalışmalarına ve öncelikle iftar sofralarına ayrı bir ehemmiyet veriyoruz. Çünkü Rahmet ayı olan Ramazan, ayrıca bir merhamet ayıdır. Tuttuğumuz oruçlar, içimizdeki merhameti besleyip büyütmektedir. Ramazan ayında; açları, açıkları, kimsesiz ve garipleri gözlerimiz daha kolay görüyor. Bu nedenle Hüdayi’ye gönül veren kardeşlerimiz, hayır ve infaklarını, zekâtlarını, fitrelerini ve iftar ikramlarını Ramazan ayında daha bir coşku ile yapmaktalar. Biz de vakıf görevlileri olarak, bu ikramların en iyi şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Şimdi bizim yurt içi ve yurt dışı iftarlar olmak üzere iki grup erzak ve iftar çalışmamız var.

DSC00648Yurt içi Ramazan çalışmalarınız hakkında neler söylersiniz? 

Bildiğiniz gibi bizim İstanbul’da iki büyük merkezimiz var. Bunlardan biri, Hüdayi Hazretleri’nin türbesinin de içinde bulunduğu yerimiz ki buranın özel, manevi bir havası var. İstanbul’da Eyüp Sultan Hazretleri'nden sonra en fazla ziyaretçi sayısı olan ikinci türbe Hüdayi Hazretleri’nin türbesidir. İşte bu mekânda her Ramazan günde yaklaşık 1500-2000 kişilik iftar yemeği çıkmakta.

Efendim bu iftarlardan kimler istifade ediyor? 

Buradaki iftarları her akşam bir hayır sahibi üstleniyor ve bu hayır sahibi kendi ailesi ve özel misafirleriyle Hüdayi’nin maddi ve manevi bahçesinde çok güzel bir Ramazan akşamı geçiyor. Buradaki iftarlardan mahallenin fukarası, her seviyeden talebeler, Hüdayi Hazretleri'nin ziyaretçileri, iftar sahibi ve misafirler istifade ediyor.

Yurt içi Ramazan faaliyetleri sadece Üsküdar’daki vakıf merkezinde mi oluyor? 

Hayır, aynı zamanda Küçük Çamlıca’daki Çilehane’de yani İlam merkezinde de her gün iftarlarımız olacak. Ayrıca İstanbul’da bulunan bütün kuran kurslarımız ve yurtlarımızda da iftar sofralarımız kurulacak. Buralarda da vatandaşlarımız, iftarlar için katkıda bulunabilmekte ve öğrencilerle birlikte iftar yapabilmekte.

DSC06542Peki yurt dışındaki Ramazan çalışmalarınız neler? 

Biz bu sene Hüdayi Vakfı olarak 55 bölgede iftar sofraları açacağız ve erzak dağıtımı yapacağız, inşallah. Bu ülkelerdeki yardımcı kuruluşlarımızla çalışmalarımıza başladık. Bu ülkelerin bir kısmı Azerbaycan, Burkina Faso, Kamerun, Uganda, Gana, Tanzanya, Somali, Arnavutluk, Kosova, Makedonya. Ayrıca, Suriyeli Müslümanlara yönelik iftar ve erzak çalışmalarımız da devam ediyor.

Hocam bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. 

Biz teşekkür ederiz. Bütün Hüdayi dostlarını, gönüldaşlarını, bir kişiye dahi olsa iftar vererek bu sofralara davet ediyoruz. Şimdiden herkese hayırlı ramazanlar diliyoruz.

Bir paket erzak: 50 TL

Bir kişilik iftar: 7 TL

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı hesap numaraları ve detaylı bilgi için tıklayınız: www.hudayivakfi.org

2014_TEMMUZ

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle