PEYGAMBER EFENDİMİZ NASIL İNFAK EDERDİ?

İnfak, Allah’ın hoşnutluğunu kazanma niyeti ile harcama, yardımda bulunma anlamına gelir. Peki Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl infak ederdi? Kısaca Peygamber Efendimiz’in infakı...

İnfâka nümûne olması için Allâme İbn-i Kayyım, Hazret-i Peygamber -sallâllâhü aleyhi ve sellem- Efendimiz’in infâktaki gönül zenginliğini şöyle ifâde eder:

Hazret-i Peygamber -sallâllâhü aleyhi ve sellem- Efendimiz, sahip olduğu şeyleri sadaka olarak verme husûsunda hiçbir insana benzemezdi. Allâh’ın kendisine verdiği malları biriktirmez, bir köşede tutmazdı. Bir kimse, kendisinden bir şey istediğinde az veya çok mutlakâ verirdi. O’nun sadaka verişi, fakîrlikten korkmazcasına bir verişti. Sadaka vermek, kendisi için en büyük bir hazdı. O’nun vermekten duyduğu sevinç, ihtiyacı olup da O’ndan alanın duyduğu sevinçten kat kat daha fazlaydı. Hayır işlemede insanların en cömertiydi. Sağ eli bereket saçan bir rüzgâr gibiydi. Bir ihtiyaç sahibi, O’na derdinden söz açtığı zaman çok duygulanır, onu kendisine tercîh eder, bazen yemeğini, bazen de üzerindeki elbisesini verirdi.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, İslam İman İbadet, Erkam Yayınları

İNFAK NEDİR?

İNFAK EDERKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle