Ölen Kişinin Namaz Borcu Nasıl Ödenir?

Namaz borcu olan kişilerin yerine başkaları bu namazları kılabilir mi? Ölen kişinin namaz borcu nasıl ödenir? Onun yerine namaz kılarak vefat eden veya yaşlı birinin namaz borcunu verebilir miyiz? İşte cevabı...

Sırf bedenle yerine getirilen ibadetlerde başkasının yerine o ibadeti yapmak geçerli sayılmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 535; Şeyhîzâde, Mecme‘u’l-enhur, I, 455). Zira herkes kendi amelinin hesabını verecektir (İsrâ, 17/13; Yâsîn, 36/54; Tûr, 52/16, 21; Müddessir, 74/38). Bu itibarla bir kimse, vefat etmiş veya hayatta olan birinin kılmadığı farz namazları, onun adına kılamaz. Dolayısıyla herkes hayatta ve sağlığı yerinde iken ibadetlerini yerine getirmeye özen göstermeli, Allah’ın huzuruna borçlu olarak gitmemeye gayret etmelidir.

Oruç ve namaz gibi ibadetler, mükellef olan her Müslümanın yapması gereken şahsi farzlardır. Bunun için her Müslüman bizzat namazı kılmak, Ramazan orucunu tutmak sûretiyle ancak borcunu eda etmiş olur. Ölmeden önce hayatta iken bu ibadetlerini kendi yerine yakını veya bir başkası yapamaz. Öldükten sonra da durum aynıdır.

Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz bu hususu şöyle ifade ederler:

“Hiç kimse başkası adına oruç tutamaz, kimse de başka biri adına namaz kılamaz; ancak onun adına yemek yedirebilir.”(Nesei)

Kaynak: Diyanet İşleri Fetva Kurulu

KAZÂ NAMAZI NASIL KILINIR?

KAZÂ NAMAZI NASIL KILINIR?

KAZA NAMAZI BORCU OLAN KİMSE SÜNNET NAMAZLARI KILABİLİR Mİ?

KAZA NAMAZI BORCU OLAN KİMSE SÜNNET NAMAZLARI KILABİLİR Mİ?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle