Öğrencilerden Mehmetçiğe Mektup, Suriyeli Kardeşlerine Karne Hediyesi

İstanbul Başakşehir Cahit Zarifoğlu İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencileri, Barış Pınarı Harekatı'nda görev yapan Mehmetçiğe mektup yazıp, İdlib kentinde bombardımanlardan kaçan Suriyeli öğrencilere karne hediyesi gönderdi.

İlk karnelerini ve hediyelerini alan okulun 1-D sınıfı öğrencileri, İdlib'de yaşanan bombardımanlardan kaçan Suriyeli kardeşlerine karne hediyesi hazırladı.

Sınıf Öğretmeni Birgün Şahin, öğrencilerinin karne hediyelerini İdlib'de bombardımandan kaçan kardeşlerine gönderme kararı aldıklarını belirterek, "Kocaman yüreklerinden dolayı öğrencilerimi tebrik ediyorum." dedi.

"BİZ ATKI, BERE ALALIM"

Şahin, karne günü öncesinde İdlib'de bombardımandan kaçan çocuklar için yardım kampanyası planladıklarını söyledi.

Haberlerde izlediği bir programda, "botu ve ayakkabısı olmasına rağmen ancak elleri çok üşümüş bir çocuğu" görmesiyle kampanya yapmaya karar verdiklerini kaydeden Şahin, "Ne yapabiliriz diye düşündüm, sınıfta öğrencilerimle bu durumu paylaştım, onlar da 'Öğretmenim biz onlara atkı, bere alalım' dedi." şeklinde konuştu.

Hediyelerin nasıl ulaştırılabileceğini de araştırdıklarını dile getiren Şahin, Umut Ol İnsani Yardım Derneği yöneticisi bir öğrenci velisinin vasıtasıyla bu hediyelerin yerlerine ulaştırılmasına yardımcı olunabileceğinin öğrenildiğini söyledi.

Şahin, "Öğrencilerimiz çok istekli. Paylaşmak hoşlarına gitti. Çocuklara bir şeyler yapabilmek onları çok mutlu etti. Heyecanla ve bir gün içerisinde her şeyi hallettik." diye konuştu.

MEHMETÇİĞE MEKTUP

Karne heyecanları yüzlerine yansıyan öğrencilerin, Suriyeli kardeşlerine mektup yazdıklarını ve dua ettiklerini de belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Mektup yazarken aklıma Barış Pınarı Harekatı'nda görev yapan askerlerimize ilk mektubumuzu yazma etkinliği yapmaya karar verdik. Daha önce de Zeytin Dalı Harekatı'ndaki Mehmetçiklerimize mektup yazma etkinliği yapmıştık. Bu öğrencilerimle de bunu gerçekleştirmek istedim. Süslü kağıtlara ve ay yıldızlı zarflara çocuklar içlerinden gelen duygularını (Mehmetçiğe) yazdı, mektupları da göndereceğiz. Normalde 1. sınıflar okuma bayramı yaparlar, bizim okuma bayramımız bu mektuplarımıza aldığımız cevapları okuduğumuz gün olacak diye düşünüyorum."

Mehmetçiğe mektubunu bugünkü karne gününde sınıfında okuyan öğrencilerden Zeynep, "Sevgili Mehmetçik, biz rahat uyuyalım diye gece gündüz nöbet tutuyorsun, sen bizim için savaşıyorsun, ülkemizi düşmanlardan koruyorsun, Allah da seni korusun. Yardımsever ve cesur bir asker olduğun için seni kutlarım. Senin için dua edeceğim." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.