NAMAZDA OKUNACAK DUALAR

Hadis-i şeriflerden rivayetle namazlarda okunan dualar...

Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-’dan rivayet olunduğuna göre, o bir gün Rasûlullah        -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretlerine:

“– Yâ Rasûlallah, namazda iftitah tekbîri ile Fâtiha-i şerîfe arasında ne okursunuz?” diye sordu. Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-’de:

“– Şöyle derim”, buyurdular:

اَللّٰهُمَّبَاعِدْبَيْنِىوَبَيْنَخَطَايَاىَكَمَابَاعَدْتَبَيْنَالْمَشْرِقِوَالْمَغْرِبِ. اَللّٰهُمَّنَقِّنِىمِنَالْخَطَايَاكَمَايُنَقَّىالثَّوْبُالْاَبْيَضُمِنَالدَّنَسِ. اَللّٰهُمَّاغْسِلْخَطَايَاىَبِالْمَاءِوَالثَّلْجِوَالْبَرَدِ

“Ya Rabb, benimle hatâlarımın arasını uzaklaştır, maşrıkla mağribin arasını uzaklaştırdığın gibi. Yâ Rabb! Beni hatâlardan temizle, beyaz bir elbisenin kirlerden temizlendiği gibi. Allah’ım! Hatâlarımı su ile, kar ile, dolu ile yıka.” (Buhârî, Ezân, 89)

İftitah tekbîrinden sonra me’sûr duâlardan her hangi birisi okunabilir. İmâm-ı A’zam Ebû Hanîfe -rahimehullah- Hazretleri’nin intihâb ve iltizâm ettikleri duâ Sünen-i Tirmizî’de ve Sünen-i Dârekutnî-’de Ebû Saîd el-Hudrî -radıyallahu anh-’dan rivayet olunan malûm:

سُبْحَانَكَاللّٰهُمَّوَبِحَمْدِكَوَتَبَارَكَاسْمُكَوَتَعَالٰىجَدُّكَوَلَااِلٰهَغَيْرُكَ

“Allah’ım, seni hamdin ile tesbih ederim. Senin ismin yücedir, mübarektir. Şânın ve makamın yüce ve ulvîdir. Sen’den başka ilah yoktur.” duâsıdır. (Ebû Dâvud, Salât, 119-120)

Bir sonraki İmam-ı Şâfiî’nin tercih ettiği duânın okunması da müstehabdır.

İmâm-ı Şafiî -rahimehullah- Hazretlerinin intihâb ve iltizâm ettikleri duâ, Sahîh-i Müslîm’de Hazret-i Ali -kerremallahu vechen- Hazretlerinden mervî bulunan:

اِنِّىوَجَّهْتُوَجْهِىَلِلَّذِىفَطَرَالسَّمٰوَاتِوَالْاَرْضَحَنِيفًاوَمَااَنَاۨمِنَالْمُشْرِكِينَ

“Muhakkak ki ben Hanif (hakka yönelmiş) olarak yüzümü, gökleri ve yeri yoktan var eden zât’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.” duâsıdır. (En’âm Sûresi, 79)

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları

NAMAZDA OKUNAN DUA VE TESBİHATLARIN ANLAMLARI

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

  • salamlar necesiz menim musulman kardeslerim ALLAH evimize ruzi bereket isyan etsin AMIN AMIN ISNALLAH

    Bu duaların sadece arapça okunuşunu değil türkçe okunuşunuda yayınlar iseniz ezberlemek ve çocuklarımıza ezberletmek daha kolay olacaktır

Yorum Ekle